Son Dakika Yeni
  • 18:21 Yunanlar Camii hedef aldılar AYASOFYA'DA KURAN OKUNMASINA HİDDETLENEN YUNAN IRKÇILARI BATI TRAKYA'DAKİ CAMİLERİ HEDEF ALDI...
  • 12:53 Willi Ott'un, nişanlısı da Müslüman oldu Ott, “Nişanlımın da İslam’a geçmesinden son derece memnun oldum. İkimiz de Müslüman olarak hayatımıza devam edeceğiz. Mutluyuz” diye konuştu. Federasyondan hiçbir yetkilinin nikah nedeniyle kendisini tebrik etmediğini ifade eden Ott,“İslam dinini seçtik diye kimse bizi tebrik etmedi. Avusturya MMA Dövüş Federasyonu maalesef beni kutlamadı. Sadece federasyondan Bülent Sağlam Bey tebrik etti. Federasyona karşı kırıldığımı ifade etmek isterim” diye konuştu....
  • 06:07 Beşşar Esad, Tablo Satın aldı Suriye’de rejim içi iktidar savaşları: Beşar Esad’ın eşine 27 milyon euroluk tablo aldığı “içeriden” sızdırıldı. Le Monde’da yayımlanan Jean Pierre Filiu imzalı habere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad eşine 27 milyon euro değerinde bir tablo armağan etti. Bu durum, Esad ailesi içinde önemli siyasi tartışmalar yarattı. Haberin özetini paylaşıyoruz:...
  • 01:27 Netanyahu'ya soğuk duş İsrailli tarihçi Pappe, Mavi Marmara olayının yıl dönümünün insanlara dayanışmanın önemini hatırlattığını belirterek "Böylesine hayatlarını kaybetme pahasına kararlı insanlar oldukça İsrail ve ABD'nin bölge için planları işe yaramayacak." dedi....
  • 17:40 Cumhuriyet Gazetesi ve yalan Dikkat ettiniz mi? Yalan ve Algının merkezi Cumhuriyet Gazetesi, İFTİRA, YALAN, Haberden dolayı, Gazetede yayınlanan tekzipten dolayı gazetenin sayfasında yer kalmamış. Cumhuriyet Gazetesi yalan haberlerin bedelini ilk sayfadan ödedi! Sık sık yalan haberlerle gündeme gelen Cumhuriyet Gazetesi, gerçeklerin gün yüzüne çıkmasını engelleyemiyor. Bugün Cumhuriyet’in birinci sayfasında 3 tane tekzip yazısı yer aldı....
  • 11:46 Diyanet'ten Uyarı Geldi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dijital ortama açtığı “Aile Hayatımız” kitabında, kadınlarla erkeklerin el ele halay çekip horon tepmelerinin sakıncalarına değinildi....
  • 13:23 Fetö, Fetih Suresini şikayet etti Hainlikleri bitmiyor! Fetih Suresi'nden rahatsız olan FETÖ'cü Abdullah Bozkurt Türkiye'yi şikayet etti! FETÖ firarisi Today's Zaman eski Ankara Temsilcisi Abdullah Bozkurt, Ayasofya’da Fetih Suresi’nin okunmasını Batı’ya şikayet etti. Bozkurt, Twitter hesabından İngilizce olarak Batı’ya seslendi....
  • 11:52 Merdan Yanardağ, Fetih Suresi CHP'nin Finanse Ettiği "TLE 1" kanalının Genel yayın yönetmeni "Merdan Yanardağ" FETİH SÜRESİNE DİL UZATTI....

Biz de O’ndan istiyor, biz de O’na sığınıyoruz

Biz de O’ndan istiyor, biz de O’na sığınıyoruz
Faruk Beşer

Allah’tan yardım dileyeceğiz. Hastalıktan Allah’a sığınır, ama sizi hasta edecek şekilde yaşarsanız dediğinizin aksini bizzat siz yapmış olursunuz. Siz sebeplere sarılıp Allah’tan destek isteyeceksiniz, O da size, başarabildiklerinizin ötesinde katkıda bulunacak.

Demiştik ki, Kuranıkerim’de yer alan ya da Resulüllah’ın (sa) bize öğrettiği duaların bir hedefi de bizim şunu öğrenmemizdir: Bu dualarla bize istememiz öğretilen şeyler güzel ve olması gereken şeylerdir. Yapabileceğimiz kadarıyla bunları öncelikle biz fiilen gerçekleştirmeliyiz. Yapamadığımız noktadan itibaren Allah’tan yardım istemeliyiz. Mesela Allah’tan sağlık ve sıhhat isteyip de sağlıklı olmanın yollarını arayıp onlara fiilen girmezseniz böyle dua etmenizin bir anlamı kalmaz.

Allah’a sığınmamız istenen şeyler de kötü ve yanlış olan şeylerdir, onların da yok edebileceklerimizi öncelikle biz yok edecek, sonra olmamaları konusunda Allah’tan yardım dileyeceğiz. Hastalıktan Allah’a sığınır, ama sizi hasta edecek şekilde yaşarsanız dediğinizin aksini bizzat siz yapmış olursunuz. Siz sebeplere sarılıp Allah’tan destek isteyeceksiniz, O da size, başarabildiklerinizin ötesinde katkıda bulunacak. Yani dilden önce fiili duanızı yapmış olacaksınız ki, bu duanın ilave bir katkısı olmuş olsun. Bu, ayrıca bu konuları bilmemizi gerektirir. Fıkıh kuralı şudur: ‘Bir farzın yerine getirilebilmesi için gerekli olan şeyler de farzdır’.

Bu açıdan Resulüllah’ın mesela; ‘Allah’ım, sana sığınırım’ cümlesi ile başlayıp, hangi şeylerden Allah’a sığındığına baktığımızda karşımıza ilginç bir harita çıkar. Söz gelimi çoğu farklı cümlelerde ve farklı münasebetlerle olmak üzere onun şu duaları yaptığını görürüz:

Allah’ım, acizlikten sana sığınırım. Tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, yaşlılığın dertlerinden, kasvetten, gafletten, üzüntü ve kederden sana sığınırım.

Allah’ım, ailemi geçindirememekten, horlanmaktan, miskinlikten, fakirlikten, kendine yetersizlikten, zilletten, küfre, fıska ve şirke düşmekten sana sığınırım.

Allah’ım, müminlerle ayrı düşmekten, ikiyüzlülükten/nifaktan, desinler için hareket etmekten, riyadan, gösterişten sana sığınırım.

Allah’ım, sağırlıktan, dilsizlikten, cinnet getirmekten, cüzzamdan, barastan, kötü hastalıklardan sana sığınırım.

Allah’ım borç altında ezilmekten sana sığınırım. Resulüllah böyle deyince birisi, ya Resulüllah, borçtan ne kadar da çok Allah’a sığınıyorsun diye hayretini bildirdi. O da şu ders verici ilginç cevabı verdi. ‘Çünkü insan borcunu ödeyemeyince yalan söyler, söz verir sözünde duramaz, bunlar da cehenneme götüren şeylerdir’. O Emîn olduğuna göre demek ki, bunu bize öğretmektedir.

Allah’ım, insanların kahrından, üzerimdeki nimetlerin ansızın yok olmasından, sıhhatimin ve afiyetimin kaybolmasından, haramın her türlüsünden, bela ve musibetlere duçar olmaktan, bedbahtlıktan sana sığınırım.

Allah’ım, afiyetimin bozulmasından, belaların yormasından, kötümserliğin kuşatmasından, kötü kazadan, düşmanların üzerime sevinmesinden sana sığınırım.

Allah’ım, hayatın ve ölümün fitnesinden, cehennem azabından ve ona götüren her şeyden, deccalın şerrinden sana sığınırım. (Deccal kavramını ayrıca yazmayı düşünüyorum, ama kısaca yalancı ve aldatan demektir. Bozuk düşüncelerden, hakkı batıl batılı hak gösteren ideoloji ve felsefelere ve insanları buna zorlayan kişilere kadar her şey deccaldır).

Allah’ım, uçuruma yuvarlanmaktan, suya batmaktan, yangından, Allah yolundan dönüp ölmekten, ölüm anında imanımı şeytana kaptırmaktan, yılan sokmasından, zenginliğin azdırmasından, fakirliğin şerrinden sana sığınırım. Görünür görünmez pisliklerden, kalbe gelen vesveselerden, faydası olmayan bilgiden, dinlenmeyen duadan, doyma bilmeyen nefisten/ihtirastan, rüzgâr afetinden, ürpermeyen kalpten, işlerimin darmadağın olmasından sana sığınırım. (Demek ki, düzen ve metot önemlidir).

Allah’ım, pazarlardaki kötülüklerden, hileli alışverişlerden, yolculuğun sıkıntılarından, daha kötüye götürmesinden, insanı rezil ve rüsvay eden işlerden, zamanın musibetlerinden, zulmetmekten ve zulmedilmekten, sapmaktan ve saptırmaktan, kaymaktan ve kaydırmaktan, kabalık etmekten ve edilmekten, aç kalmaktan, hıyanet etmekten, nefsimle baş başa bırakılmaktan sana sığınırım. Alttan üstten, sağdan soldan, arkadan önden gelecek bütün kötülüklerden sana sığınırım.

Allah’ım, şeytanın ve şeytanlaşmış insanların şerrinden, hakikati örten her karanlıktan, hasetçinin hasedinden sana sığınırım…

Seri bir bakışla ulaşabildiklerim bunlar. Elbette daha başkaları da var. Ve biz de Resulüllah’ın istediği her şeyi Allah’tan istiyor, onun sığındığı her şeyden, bu koronalı Ramazan günlerinde O’na sığınıyoruz.

Gerçek Hayat Dergisi 

Yorumlar