Son Dakika Yeni
  • 14:58 Fetö’ye Operasyon İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Jandarma Komutanlığı ile birlikte, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’nün TSK içerisine sıvan mensuplarının tespitine yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında 98'i muvazzaf 118 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi. Gözaltı işlemlerinin sürdüğü öğrenildi....
  • 23:06 Şevki Yılmaz'dan Kritik uyarılar Şevki Yılmaz uyardı: 'Sandık hezimeti yaşamak istemiyorsanız kararlarınızı gözden geçirin. ...
  • 18:21 Yunanlar Camii hedef aldılar AYASOFYA'DA KURAN OKUNMASINA HİDDETLENEN YUNAN IRKÇILARI BATI TRAKYA'DAKİ CAMİLERİ HEDEF ALDI...
  • 12:53 Willi Ott'un, nişanlısı da Müslüman oldu Ott, “Nişanlımın da İslam’a geçmesinden son derece memnun oldum. İkimiz de Müslüman olarak hayatımıza devam edeceğiz. Mutluyuz” diye konuştu. Federasyondan hiçbir yetkilinin nikah nedeniyle kendisini tebrik etmediğini ifade eden Ott,“İslam dinini seçtik diye kimse bizi tebrik etmedi. Avusturya MMA Dövüş Federasyonu maalesef beni kutlamadı. Sadece federasyondan Bülent Sağlam Bey tebrik etti. Federasyona karşı kırıldığımı ifade etmek isterim” diye konuştu....
  • 06:07 Beşşar Esad, Tablo Satın aldı Suriye’de rejim içi iktidar savaşları: Beşar Esad’ın eşine 27 milyon euroluk tablo aldığı “içeriden” sızdırıldı. Le Monde’da yayımlanan Jean Pierre Filiu imzalı habere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad eşine 27 milyon euro değerinde bir tablo armağan etti. Bu durum, Esad ailesi içinde önemli siyasi tartışmalar yarattı. Haberin özetini paylaşıyoruz:...
  • 01:27 Netanyahu'ya soğuk duş İsrailli tarihçi Pappe, Mavi Marmara olayının yıl dönümünün insanlara dayanışmanın önemini hatırlattığını belirterek "Böylesine hayatlarını kaybetme pahasına kararlı insanlar oldukça İsrail ve ABD'nin bölge için planları işe yaramayacak." dedi....
  • 17:40 Cumhuriyet Gazetesi ve yalan Dikkat ettiniz mi? Yalan ve Algının merkezi Cumhuriyet Gazetesi, İFTİRA, YALAN, Haberden dolayı, Gazetede yayınlanan tekzipten dolayı gazetenin sayfasında yer kalmamış. Cumhuriyet Gazetesi yalan haberlerin bedelini ilk sayfadan ödedi! Sık sık yalan haberlerle gündeme gelen Cumhuriyet Gazetesi, gerçeklerin gün yüzüne çıkmasını engelleyemiyor. Bugün Cumhuriyet’in birinci sayfasında 3 tane tekzip yazısı yer aldı....
  • 11:46 Diyanet'ten Uyarı Geldi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dijital ortama açtığı “Aile Hayatımız” kitabında, kadınlarla erkeklerin el ele halay çekip horon tepmelerinin sakıncalarına değinildi....

Oruç kimi tutar?

Oruç kimi tutar?
Prof. Dr Serdar Demirel

Oruç kulluğun en güzel örneklerinden birisidir. Bu kullukla oruç insanı cehennem azabından korur, cennete yakınlaştırır. Bir hadiste Resûlullah (sas) şunu bildirir: “Kim Allah (c.c) yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.” (Tirmizi: 4/167, hn. 1624)

Oruç kimi tutar?

Müminlerin hayatında Ramazan Ayı özel bir yere sahiptir. Özellikle de oruç ibadetiyle. Bizler bir rahmet iklimine daha ulaştık, hamdolsun. Rabbim bu mübarek ayın kadrini bilenlerden kılsın!  

Geçen yıl günlerin uzun ve sıcak olması sebebiyle oruç tutmayanların sayısı fazlaydı. İstanbul’un en işlek caddelerinde insanların bir kesimi açıktan oruçlarını yiyiyorlardı. Birçok kişi onlara oruç tutmadıklarından veya en azından oruç tutanlara saygı göstermediklerinden dolayı kızıyordu. Doğrusu ben ise daha çok ‘Neler kaçırdıklarını bi bilseler!’ diye üzülüyordum. 

Oruç, Kur’an’la sâbit farz bir ibadettir. Onu hafife olmak kişinin imanını tehlikeye sokar. Ancak orucun Allah’ın (c.c) emri olduğuna inanmakla beraber ibadetin kadrini bilmeyenler neler kaçırdıklarını da bilmiyorlardır. Hadisi şeriflerle ne kastettiğimi açayım.

Hz. Ebu Hüreyre (ranh)  Hz. Resûlullah’ın (sas) şöyle buyurduğunu nakletti: “Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira Cenab-ı Hakk’ın bu husustaki sünneti şudur:) Hayır ameller en az on misliyle yazılır, bu yediyüz misline kadar çıkar. Allah (c.c) şöyle buyurmuştur: “Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükafaatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terk etti.”

“Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir, diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (halûf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur.” (Müslim: 3/158, hn. 2763) 

Bir başka hadiste de Efendimiz (sas) şöyle buyurmuştur: “Oruç perdedir (koruyucudur). Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa ‘ben oruçluyum! ben oruçluyum!’ desin (ve kendisine sataşanlara bulaşmasın).” (Ebu Davut: 2/280, hn. 2365)

Bu hadisin Buhari ve Müslim başta olmak üzere birçok varyantları vardır. Meselâ ‘oruç perdedir’ yerine ‘oruç ateşe karşı perdedir’, ‘Oruç, ateşe karşı kalkandır ve müstahkem bir kaledir’ de denmiştir. 

Türkçe’de oruç tutmak diyoruz. Aslında tutan biz değiliz, oruçtur. Oruç bizi tutar çünkü. Oruç bizi nefsin kötülüklere sevk eden isteklerini zayıflatarak ve hakikati bize hatırlatarak kötülüğe düşmekten tutar. Oruç bizi gıybetten, dedikodudan, çekiştirmekten, başkalarına zarar vermekten engelleyerek tutar. 

Öyle ki, gıybet eden kişinin orucu olmayacağını söyleyen hadis mevcuttur ve bu hadise binaen İmam Evzâî gıybetin orucu bozduğunu ve kaza edilmesi gerektiğini söyler. 

Oruç kulluğun en güzel örneklerinden birisidir. Bu kullukla oruç insanı cehennem azabından korur, cennete yakınlaştırır. 

Bir hadiste Resûlullah (sas) şunu bildirir: “Kim Allah (c.c) yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.” (Tirmizi: 4/167, hn. 1624)

Oruç, Allah (c.c) yolunda, O’na kulluk şuuruyla, salih niyetle, tam teslimiyetle itaat edenleri tutar,  ateşten korur ve cennete yakınlaştırır. Allah (c.c) Kelam-ı Kadîm’inde şöyle buyurur:

“Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz, takva sahiplerinden olursunuz.” (Bakara: 2/183)

Not: Tüm Ümmet-i Muhammed’in mübarek Ramazan Ayı’nı tebrik eder, bu dünyada ve âhirette kurtuluşa vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan dilerim. 

Not : Yazarın daha önceki yayınlanmış yazılardan derlenmiştir. 

Yorumlar


Bayram’da dahi birleşememek

  -    24 May 2020

Oruç kimi tutar?

  -    09 May 2020

Akıllı kime denir?

  -    11 April 2020

İslâmcılık ve tarihselcilik

  -    26 March 2020

Başörtüsü yasağı kalkarsa

  -    19 March 2020

Olağanüstülükler Döneminde Türkiye

  -    02 March 2020
Yazarın Diğer Makaleleri