Son Dakika Yeni
  • 23:20 İtalya'da Kovid-19 ölümleri rekor seviyeye ulaştı İtalya'da son 24 saatte yaşanan ölümlerle en yüksek ölü sayısına ulaşıldı. Ülkede korkutan ölüm sayısı, koronavirüste üçüncü dalga tehlikesini de getirdi....
  • 15:35 Muhsin Fahrizade Suikastının Anlamı İsrail, İran’ın fevri davranmasını ve bir hesap hatası yaparak bölgesel büyük bir çatışmanın fitilini ateşlemesini umuyor....
  • 01:45 Rotamız iyilik, İHH'dan dev yardım organizasyonu TÜM DUYARLI KARDEŞLERİMİZİ DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUZ. Suriye’de yaşanan zulümlere, kadınların ve çocukların maruz kaldığı işkencelere ve insani ihtiyaçlar açısından yaşanan dramlara vurgu yapmak adına 10 Aralık’ta Suriye’ye büyük bir konvoyun gönderileceğini belirtti....
  • 22:11 Pompeo'dan NATO'ya Çin çağrı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, katıldığı NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Çin'in NATO menfaatlerini tehdit ettiğine vurgu yaparak ittifaka "Çin'e karşı iş birliği" çağrısında bulundu....
  • 04:21 İngiltere, ölen insan sayısı 603 İngiltere'de son 24 saatte 603 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, 13 bin 430 yeni vaka tespit edildi....
  • 16:35 İsrail evleri yıkmaya devam ediyor İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria’da, Filistinlilere ait ev ve yapıları yıktı, 13 Filistinliyi de gözaltına aldı. Filistinli vatandaş Muhammed Dadu, İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın Beytullahim kentine bağlı Hızır Beldesi’ndeki evini ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığını açıkladı....
  • 16:05 Irak ordusu, sincar planını devreye soktu Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Komutanlığımıza bağlı Batı Ninova Gücü tarafından, güvenlik güçlerinin Sincar'ın merkezinde konuşlanma planı uygulanmaya başlandı." denildi....
  • 12:12 Çin'in gizli Kovid-19 belgeleri! CNN dünyaya dyurdu: Çin tüm insanlığı kandırmış! CNN, Çin'in koronavirüs salgının başında süreci yanlış yönettiği iddia edilen 117 sayfalık bir belge ele geçirdi. Gizli belgelere göre Çinli yetkililerin koronavirüs salgını hakkında dünyaya, içerideki durumdan çok daha iyimser veriler paylaştığı ifade edildi....

Riyad’ın Amacı Ne?

Riyad’ın Amacı Ne?
İsmail Yaşa

Suudi Arabistan, Demokrat Parti adayı Joe Biden’ın başkanlık yarışını kazanmasından endişe duyan ülkelerin başında geliyor.

Suudi Arabistan Büyük Âlimler Heyeti geçenlerde Müslüman Kardeşler Cemaati’ni terör örgütü ilan eden ve yerden yere vuran bir bildiri yayınladı.

Cuma günü de ülkenin tüm camilerinde aynı konuyu anlatan hutbeler okundu.

Söz konusu hutbeleri imamların büyük bir bölümünün gönüllü olarak değil “devlet baskısıyla” okuduğunu söylemek mümkün.

Çünkü vatandaşlardan hutbeyi okumayan imamları ihbar hattına bildirmeleri talep edildi.

Suudi Arabistan Büyük Âlimler Heyeti’nde Siyonist Yahudilerle sıkı ilişkileri olan Râbıta Genel Sekreteri Muhammed el-İsa ve Cemal Kaşıkçı suikastının savcısı Suud el-Muceb gibi tartışmalı birçok isim yer alıyor.

Heyetin Müslüman Kardeşler Cemaati’yle ilgili bildirisi de dini bir fetva değil, hükümetin talebiyle yayınlanmış siyasi bir bildiri.

Cemaati “dini siyasete alet etmek” ile suçladığı halde bizzat kendisi âlimleri ve minberleri seferber ederek büyük bir çelişkiye düşen Suudi Arabistan’ın Müslüman Kardeşler’e açtığı savaşı yeniden alevlendirmesinin amacı ne?

Ne oldu da Riyad zaten daha önce “terör örgütü” ilan ettiği cemaati yeniden gündeminin ilk sırasına aldı?

Bu soruların cevabı ABD’deki seçimde sandıktan çıkan sonuçlarda yatıyor.

Suudi Arabistan, Demokrat Parti adayı Joe Biden’ın başkanlık yarışını kazanmasından endişe duyan ülkelerin başında geliyor.

Riyad, Biden’ın başkanlığında Müslüman Kardeşler Cemaati üyelerinin ve cemaate sempati duyan isimlerin ABD’de güçlenmelerinden korkuyor.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), seçimlerde Demokrat Parti’yi açıkça destekledi.

Suudi Arabistan’ın en yakın müttefiki olan ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı büyük ölçüde yönlendiren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kasım 2014’te Müslüman Kardeşler Cemaati’yle birlikte CAIR’i de “terör örgütleri ve teröre destek veren oluşumlar” listesine dâhil etmişti.

CAIR’in yayımladığı rapora göre, ABD’deki başkanlık seçimlerinde bir milyondan fazla Müslüman seçmen oy kullandı.

O oyların yüzde 69’u Biden’a ve yüzde 17’si Trump’a gitti.

Yani Müslümanların çoğu diktatör Arap rejimlerine kol kanat geren ve kendilerine karşı ırkçı bir yaklaşım sergileyen Trump’a karşı Biden’ı destekledi.

Yerel ve ulusal düzeyde seçimlere katılan 110 Müslüman adaydan 64’ü sandıktan zaferle çıktı.

Suudi Arabistan’ın politikalarını eleştiren Demokrat Partililerin ve CAIR benzeri sivil toplum kuruluşlarının etkisiyle Biden’ın Müslüman Kardeşler Cemaati üyelerine ve cemaate yakın isimlere güç kazandırmasından kaygı duyan Riyad, cemaati “terör örgütü” olarak gördüğünü bir kez daha yüksek sesle duyurarak Washington’a mesaj veriyor ve bunun önüne geçmeye çalışıyor.

Suudi Arabistan Büyük Âlimler Heyeti’nin yayınladığı bildiri ile Cuma günü Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi dâhil ülkedeki tüm camilerde okunan hutbeler diğer İslam ülkelerindeki âlimlerden büyük tepki gördü.

Hindistan’ın önde gelen âlimlerinden Selman en-Nedvî, Kâbe’nin minberinin mazlumlara destek yerine Allah’ın salih kullarına saldırı için kullanılmasını sert bir dille eleştirdi.

Müslüman Kardeşler Cemaati aleyhine konuşurken aslan kesilen sözde âlimlerin Fransa’da Peygamber Efendimiz’e yapılan ağır hakaretler karşısında adeta dillerini yutmaları da Müslümanlar tarafından not edildi.

Diriliş Postası 

Yorumlar


Fahrizade suikastı

  -    01 December 2020

Riyad’ın Amacı Ne?

  -    21 November 2020

Kimin İçin Boykot?

  -    30 October 2020

Sisi ve Twitter el ele

  -    08 October 2020

İsraillileşme sırası kimde?

  -    14 September 2020

BAE-İsrail Anlaşmasıyla Dökülenler

  -    25 August 2020
Yazarın Diğer Makaleleri