Son Dakika Yeni
  • 16:26:42 Cezayir'de siyasi kriz Cezayir'de Hirak protestolarına katılan göstericilerin bir kısmı "rejimde köklü bir değişim" isterken, seçimlere giden Cumhurbaşkanı Tebbun, sandığa işaret ederek kurumsal reformlar yapmak istediğini ifade ediyor....
  • 07:08:54 CHP'nin Sahte Erbakan Sevgisi Her ayın ilk çarşamba günü toplanan Burdur Belediye Meclisi'nde ek gündem maddesi olarak sunulan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın isminin Burdur'da bir caddeye verilmesi, CHP meclis üyeleri tarafından gündeme alınmadı....
  • 21:31:04 İtalya'da yoksulluk tırmanıyor Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden İtalya'da yoksulluk son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkede, 5,6 milyon kişi mutlak yoksulluk sınırı altında yaşıyor....
  • 20:33:37 10 şehit var Milli Savunma Bakanlığı Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığını, 9 personelin şehit olduğunu, 4 personelin yaralandığını duyurdu....
  • 20:15:37 BAE'nin Etihad Hava Yolları, 2020'de büyük zarar etti Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait Etihad Hava Yollarının geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle uçak seferlerinin askıya alınması sonucu 1 milyar 700 milyon dolar zarar ettiği belirtildi....
  • 06:20:48 ABD'de Ordusunda aşırı sağ Kongre’nin talebiyle hazırlanan ve dün yayımlanan raporda, "beyaz milliyetçi grupların şiddet potansiyeline" sahip olduğu, ordunun disiplin ve düzenini tehdit ettiği kaydedildi....
  • 00:40:22 darbe karşıtı gösterilerde 50'den fazla kişi öldü Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbe karşıtı gösterilerde sadece bugün 38 kişinin öldüğünü ve şimdiye kadar 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi....
  • 12:41:40 Danimarka'ya 94 mülteci çok geldi Danimarka, Suriye’nin başkenti Şam ve civarının artık güvenli olduğunu belirterek 94 Suriyeli mültecinin oturma izinlerini iptal etti. Alınan karara göre, mülteciler sınır dışı etme kamplarına gönderilecek ama ülkeden ayrılmaya zorlanmayacak....

İslami dayanışma cemiyetin'den, Uygur Türklerine destek

İslami dayanışma cemiyetin'den, Uygur Türklerine destek

İSLAMİ DAYANIŞMA CEMİYETİ, UYGUR TÜRKLERİNE DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR. İLERİKİ TARİHLERDE UYGUR MÜSLÜMANLARIN SORUNLARI İLE ALAKALI DAHA KAPSAMLI ÇALIŞMALAR YAPILACAĞI DİLE GETİRİLDİ. Uygur Türkleri, Çin yönetimi tarafından kamplarda zorla tutulan ailelerinin durumunu öğrenmek için 14 gündür başkonsolosluk önünde bekliyorlar.

İstanbul'da yaşayan Uygur Türkleri, Çin yönetimi tarafından kamplarda zorla tutulan aileleriyle görüşmek ve durumlarını öğrenmek için Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bekleyişlerini sürdürüyor.

Aralarında akademisyen, iş insanı, memurların da bulunduğu aile üyelerine yıllardır ulaşamayan Uygur Türkleri, yakınlarıyla görüşmek ve haber almak için yazdıkları dilekçeleri Sarıyer'deki Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu'na getirdi. Konsoloslukta herhangi bir yetkiliyle görüşemeyen Uygur Türkleri, ellerinde yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıyarak isteklerini anlatmak ve dilekçelerini sunmak için 14 gündür bekliyorlar. 

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin de mağdurlardan olduğunu ve destek olmak için konsolosluğa geldiğini söyledi.

Çin'deki kardeşlerinden birinin kamplarda felç olduğunu, diğer kardeşinden ise hiç haber alamadığını ifade eden Karluk, rektörlük üzerinden Çin'deki yetkililere yazdıkları yazıya bir yıldır cevap alamadıklarını belirtti. Karluk, ailesinin neden kamplara alındığıyla ilgili bir bilgisinin bulunmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Çin yasalarına göre benim hiçbir kardeşim suç işlememiştir. Hatta Çin elçiliğine 'Eğer suç işlediyse hangi suçu işlemiştir? Hangi yargılama sürecinden geçmiştir? Nerede bunlar?' diye sorduk ve cevap alamadık. Ben sadece ailem için değil yüzlerce akademisyen, medya mensubunun da izini sürüyorum. Bizim tespit ettiğimiz 300 akademisyen var. Durmadan çalan telefonum neden Urumçi'ye, Kaşgar'a bağlanmaz? Neden ben Türk vatandaşı, yeşil pasaport sahibi olarak Urumçi'ye emin bir şekilde ziyarete gidemiyorum? Bunları soruyorum."

"Annesiz kalan yeğenim gözümün önüne geliyor"
Medine Nazimi ise 34 yaşında ve bir çocuk annesi kız kardeşinin 4 yıl önce Çin'e gittiğini ve bir daha kendisinden haber alamadığını söyledi.

Kardeşinin de kendisi gibi Türk vatandaşı olduğunu anlatan Nazimi, yetkililerin kendileri için gerekli girişimlerde bulunduğunu anlatarak, "Demişler ki 'Bizim Ankara veya İstanbul'daki konsolosluklarımıza başvurursa bilgi vereceğiz.' Bunun için buradayım ama 14 gün geçti. Ne dilekçemi alan ne de muhatap olan biri var." dedi.

Kardeşinin yıllardır evladından ayrı olduğunu dile getiren Nazimi, "Benim kardeşim şimdi o işkence dolu toplama kamplarında. Yeğenim annesini kaybettiğini bile bilmiyor. Biz bu kadar zulme maruz kalırken İslam alemi, Türk dünyası buna sessiz kalıyor. İnsanlık öldü mü? Biz de insanız. Kendi hayatıma odaklanamıyorum, ilgilenemiyorum. Ben çocuklarımı kucağıma alırken annesiz kalan yeğenim gözümün önüne geliyor. Bu kadar insafsız olmayın." diye konuştu.

"Bizi de suçlamaya kalktılar"
Mirza Ahmet İlyasoğlu da kardeşi, eniştesi ve yüksek lisansı bitiren 4 arkadaşının toplama kamplarında olduğunu anlattı.

Kamplarda kalanların hayatlarını kaybettikleri yönünde haberler aldıklarını dile getiren İlyasoğlu, şöyle devam etti:

"Kendi yakınlarımızın durumunu öğrenmek için buraya gelerek dilekçe vermek istedik. Dilekçemiz hiçbir şekilde kabul edilmedi. Yakınlarımız suçsuz şekilde toplama kamplarına atıldığı gibi bizi de burada suçlamaya kalktılar. Canımız pahasına Çin'in karşısına geçerek yakınlarımızı aramaya başladık. Herkes Çin'den tedirgin ve korkuyor. Birilerinin bedel ödemesi gerekiyorsa biz ailemiz için bunu yapacağız. En temel hakkımız olan kardeşlerimizin durumu öğrenmek için ne gerekiyorsa yapacağız."

"Kızım her gün kardeşlerini soruyor"
Annesi, ağabeyleri ve 2 kızı kamplarda olan Ömer Faruk, ailesinin durumuyla ilgili hiçbir bilgisinin bulunmadığını kaydetti.

İki kızının sesini yıllardır duyamadığını dile getiren Faruk, "Defalarca Dışişleri Bakanlığına başvurdum, Allah razı olsun bizim için girişimlerde bulundular fakat Çin herhangi bir bilgi vermiyor. Bugün buradaki kızım Zübeyde'yi de getirmek zorunda kaldım. Her gün bana 'Sabah çıkıp akşam geliyorsun baba kardeşlerimi neden getirmiyorsun?' diye soruyor. O yüzden onu da getirmek zorunda kaldım. Ne olur bize sahip çıkın. Biz sadece dilekçe vermek için geldik ama onu bile almıyorlar."

Yorumlar