Son Dakika Yeni
  • 16:56:01 Mısır'la, Yunanistan'ın arası açıldı Mısır Cumhuriyeti, Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere bildirdiği kıta sağanlığına göre pozisyon alması, Yunanları endişelendirdi. ...
  • 15:25:16 Faruk Anbarcıoğlu, 28 Şubat zulmünü anlatıyor Aynı zamanda bir şair olan: 22. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu, dindar kesime her alanda uygulanan zulme iliklerine kadar şahitlik etmiş biri... Yıl 1997 Faruk Anbarcıoğlu, 28 şubat zulmüne kayıtsız kalmamış ve her türlü risklerine rağmen, bu zulmü en üst perdeden eleştirerek baskıya uğrayan öğrencilere destek çıkmıştır. ...
  • 14:53:52 Sahi, 28 şubatta ne olmuştu? Postmodern darbe' olarak da adlandırılan 28 Şubat’ın üzerinden yıllar geçti. İşte 28 Şubat darbesinde ve o dönemde yaşananlardan satırbaşları...
  • 18:39:26 Fetö’nün yeni iletişim yöntemi deşifre oldu Konya'da hazırlanan iddianame ile FETÖ'nün dünyaca ünlü bir strateji oyunu üzerinden örgüt üyelerinin birbiriyle iletişim kurduğu ortaya çıktı....
  • 17:24:39 Rus Tarihçi Putin'i uyardı Rus tarihçi Oleg Airapetov, ABD kuruluşu Stratfor'un 2050 yılında Türkiye'nin etki alanlarını öngördüğü 2008 yılı kaynaklı harita üzerinden değerlendirmelerde bulundu....
  • 08:07:30 ABD, Suriye'de 7 noktayı vurdu ABD Savunma Bakanlığı'nın Irak'ta konuşlu ABD güçlerini hedef alan son füze saldırılarına yanıt olarak gerçekleştirildiğini duyurduğu Suriye'deki hava saldırısında 17 Şii milis öldü. Aynı hava baskınında 40'tan fazla İran destekli militanında yaralandığı rapor edildi....
  • 23:01:09 Hollanda Meclisi “soykırım” dedi HOLLANDA, ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİNE YÖNELİK UYGULAMALARINI “SOYKIRIM” OLARAK TANIMLADI....
  • 16:50:15 silahlı kişiler 100'lerce kız öğrenciyi kaçırdı Nijerya'nın Zamfara eyaletinde, silahlı kişilerin bir yatılı okula düzenlediği saldırıda yüzlerce kız öğrenci kaçırıldı. Saldırıda kaçırılan kız öğrenci sayısının 317 olduğu açıklandı....

Mavi Marmarada ne oldu?

Mavi Marmarada ne oldu?

Türkiye bu olayın ardından büyükelçisini geri çekti. İsrail ile diplomatik ilişkileri ikinci kâtip seviyesine düşürdü. İsrail saldırısına dünyadan da tepkiler oldu. Yunanistan, Mısır ve İsveç de İsrail'den büyükelçilerini çekti. Birleşmiş Milletler ve birçok ülke olayı kınadı. Buna karşın İsrail, elçisini Türkiye'de tutmaya devam etti.

Mavi marmara şehitleri gozcuhaber

Mavi marmara şehitleri gozcuhaber

Amerikalı ve Avrupalı aktivistlerin kurduğu Gazze'ye Özgürlük Hareketi'nin (Free Gaza Movement-FGM) organize ettiği botlarda 20'yi aşkın ülkeden onlarca aktivist, akademisyen, yazar, politikacı vardı. O yolcular arasında Filistinli Milletvekili Mustafa Barguti, Nobel Barış Ödüllü Mairead Maguire, Avrupalı Parlamenterler, yazarlar, akademisyenler, Katar'dan birçok yardım kuruluşu vardı.

27 Aralık 2008'de İsrail Gazze'ye saldırı düzenledi. 22 gün süren saldırı sonucu bin 700 civarında Filistinli hayatını kaybetti. Gazze'ye Özgürlük Hareketi, bu saldırıyı protesto etmek için 30 Aralık 2008'de savaş sürerken tekrar yola çıktı. Ancak İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından uluslararası sularda Gazze'ye 90 mil uzaklıkta hiçbir uyarı yapılmadan saldırıya uğradı. Ciddi hasar alan gemi zor şartlarda Beyrut Limanı'na ulaştı.

Bundan sonraki gemiler de aynı şekilde uluslararası sularda taciz edildi, kimi zorla Aşdod limanına çekildi. Gemilerdeki yolcular gözaltına alındı. 

Mavi Marmara yola çıktı

Gazze'ye Özgürlük Hareketi tüm bunlara rağmen, ambargoyu dünyaya duyurmak ve deniz ablukasını kırmak amacıyla tekrar yola çıkma hazırlıkları yaptı. Bu sefer bir filo ile yola çıkacaktı. Filoda İsveç, İrlanda, Yunanistan'dan grupları taşıyan beş gemi vardı. Filoya Türkiye'den katılan İHH İnsani Yardım Vakfı, 27 Mayıs 2010 gecesi Antalya limanından üç büyük gemi ile yola çıktı. Filoda aralarında Almanya, İsveç, İsrail, Kuveyt'ten milletvekilleri, akademisyen ve yazarların olduğu 32 farklı ülkeden 700'e yakın yolcu bulunuyordu. Ayrıca uluslararası birçok basın kuruluşu da yolculuğu dünyaya aktarmak üzere filoya katılmıştı. Gemiler abluka altındaki Gazze'ye gıda, yiyecek, giyim, tıbbi ve inşaat malzemeleri taşıyordu.

Uluslararası sularda yardım gemilerine saldırı

Tüm gemiler Kıbrıs açıklarında buluşup Gazze'ye hareket edecekti. İHH'ya ait olan Mavi Marmara, Gazze ve Defne Y gemileri buluşma noktasına 30 Mayıs'ta öğle saatlerinde gelmişti. Ancak İrlanda'dan yola çıkan Rachel Corrie gemisi geç kalacaktı, Kıbrıs'tan yola çıkan iki gemi ise arızalandığı için geri dönmek zorunda kaldı. O gemilerdeki yolcular da Mavi Marmara gemisine geçti. Filo buluşma noktasına ulaşan 6 gemi ile Kıbrıs açıklarından Gazze'ye doğru hareket etti. 30 Mayıs gecesi saat 22.00'de gemiler uluslararası sularda 73 mil açıkta seyrederken İsrail donanmasına ait gemiler fark edildi.

Bu saatten itibaren yaşananlar, filonun amiral gemisi olan Mavi Marmara'dan canlı yayınlarla dünyaya duyuruldu. İsrail sabaha kadar gemilerin etrafında seyretmekle birlikte filoya hiçbir uyarı yapmadı.

İsrail uluslararası hukuka göre 12 mil olması gereken deniz kara sahanlığını, tatbikat yaptığı gerekçesiyle 68 mile çıkarmıştı. Ancak bu sınıra göre bile filo uluslararası sularda seyrediyordu. Geceyarısından sonra yine 72-73 milde seyrederek yönü Mısır'a doğru olmak üzere harekete devam etti. 

Sabaha karşı saat 05.30 civarında İsrail donanmasına ait zodyaklar ateş ederek geminin etrafını sardı. Aynı zamanda geminin üzerine doğru bir askeri helikopter alçaldı. Helikopterden sarkıtılan iple İsrail askerleri ateş ederek gemiye indi.

10 ölü, onlarca yaralı

Silah sesleri sabaha kadar kesilmedi, insani yardım gemisinde dokuz kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı. Yolculardan ağır yaralanan Uğur Süleyman Söylemez ise dört yıl komada kaldıktan sonra 2014'ün Mayıs ayında hayatını kaybetti.  

İsrail uluslararası sularda saldırarak teslim aldığı gemiyi Aşdod limanına çekti. Yolculara burada zorla ülkeye kaçak girdiklerini kabul ettikleri bir kâğıt imzalatıldı. Yolcular ardından Beerşava hapishanesine götürüldü. Burada iki gece kalan yolcular Türk Hükümeti'nin çabaları sonucu Türkiye'ye getirildi.

Üç ülke İsrail'den elçisini çekti

Türkiye bu olayın ardından büyükelçisini geri çekti. İsrail ile diplomatik ilişkileri ikinci kâtip seviyesine düşürdü. İsrail saldırısına dünyadan da tepkiler oldu. Yunanistan, Mısır ve İsveç de İsrail'den büyükelçilerini çekti. Birleşmiş Milletler ve birçok ülke olayı kınadı. Buna karşın İsrail, elçisini Türkiye'de tutmaya devam etti.

BM İnsan Hakları Komisyonu'nun baskınla ilgili raporunda "İsrail kuvvetleri, Mavi Marmara saldırısında yaygın ve keyfî bir biçimde öldürücü güç kullanmıştır ve çok sayıda insanın gereksiz ölümüne ya da ağır yaralanmasına sebep olmuştur" denildi. BM saldırının uluslararası sularda gerçekleştiğini doğruladı. İsrail'in gemiye müdahale gerekçesi gemide silah olduğu iddiasıydı ancak bu iddia da BM raporlarıyla yalanlandı.

İsrail'e 3 şart

Türkiye'nin İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için şartları vardı. Bu şartlar İsrail'in özür dilemesi, tazminat ödemesi, Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasıydı. İsrail ABD'nin de baskısı ile Mart 2013'de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak özür diledi. Bu süreçten sonra iki ülke arasında bir anlaşmaya varmak için görüşmeler yapıldı. Ancak tazminat konusunda anlaşmaya varılamadığı gibi İsrail ablukanın kalkmasına yanaşmadı.

İsrail'e açılan davalar

10 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail'e birçok koldan davalar açıldı.

Mavi Marmara mağdurları bireysel olarak yaşadıkları şehirlerde İsrail'e tazminat davaları açtılar. Üç yıldır süren bu davalardan biri Mayıs 2015 yılında sonuçlandı. Mağdurlardan Yücel Velioğlu'nun açtığı davada Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi İsrail'i maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Türkiye'deki bir diğer dava ise hâlihazırda İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde devam eden ceza davası. İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ise firari sanık olarak yargılanıyor.

Mavi Marmara mağdurları aynı zamanda davayı uluslararası mahkemelere de taşıdı. Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru önce kabul edilmedi. Ancak avukatların itirazı üzerine mahkeme mağdurların tekrar dinlenmesine karar verdi.

Yorumlar