Son Dakika Yeni
  • 16:47:13 Rusya Açık Semalar Anlaşmasın'dan çekiliyor Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın Açık Semalar Anlaşması'ndan çıkılmasıyla ilgili iç prosedürü başlattığını duyurdu....
  • 08:47:59 Yunanistan'dan Boğaziçine Destek Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektör atamasıyla ilgili başlatılan eylemlere Yunanistan'dan destek pankartı açıldı. Yunan hükümeti Türkiye karşı, PKK, Fetö, DHKP-C dahil tüm terör örgütlerine verdiği destekle biliniyor. ...
  • 19:58:38 NATO, Libya'ya destek olmaya hazırız Stoltenberg, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Vild Gazvani ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, bölgesel gelişmeler ve Libya'daki durumu görüştüklerini söyledi....
  • 23:11:12 Derin ABD iş başında Stanton Georgia, evinde ölü bulundu ABD Kongre binasını basan Trump destekçilerinden 52 yaşındaki Christopher Stanton Georgia evinde ölü bulundu. Göğsünden silahla yaralanmış halde bulunan Georgia'nın intihar ettiği açıklandı. ...
  • 15:30:40 İslami dayanışma cemiyetin'den, Uygur Türklerine destek İSLAMİ DAYANIŞMA CEMİYETİ, UYGUR TÜRKLERİNE DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR. İLERİKİ TARİHLERDE UYGUR MÜSLÜMANLARIN SORUNLARI İLE ALAKALI DAHA KAPSAMLI ÇALIŞMALAR YAPILACAĞI DİLE GETİRİLDİ. Uygur Türkleri, Çin yönetimi tarafından kamplarda zorla tutulan ailelerinin durumunu öğrenmek için 14 gündür başkonsolosluk önünde bekliyorlar. ...
  • 14:41:17 Casusluk şebekesi çökertildi İHALE BİLGİSİ SATTILAR Yapılan incelemelerin ardından Savunma Sanayii Başkanlığı'nın projelerinden ihale bilgilerinin, yabancı şirketlerin temsilcilerine para karşılığında satıldığı ortaya çıktı. İhale bilgilerinin yanı sıra, bazı kilit projelerin kritik bilgilerini de ele geçiren casusluk ve rüşvet çetesi, bu bilgileri de satarak yüklü miktarda para aldı....
  • 12:34:42 Aşıyı kimler olacak Türkiye'de yaygın kullanılması başlanacak olan Çin menşeili corona virüs aşısı için gönüllü olan Prof. Dr. Mustafa Gerek, önemli açıklamalarda bulundu. 'Corona virüs geçiren kişiler de aşı yaptıracak mı?' sorusuna cevap veren Gerek, koronavirüs geçiren kişilerin aşı planlamasındaki yerini anlattı....
  • 20:40:47 İsrail, ordumuz yok oluyor Siyonist rejim parlamentosu üyesi Ofer Shelah ''Askerlik yaşına gelmiş gençlerimiz psikolojik sorunlar yüzünden çürük raporu alıyor ve ordumuz yok oluyor.'' dedi....

Türkiye Libya'da dengeleri değiştirmeye devam ediyor

Türkiye Libya'da dengeleri değiştirmeye devam ediyor

Libya'da kritik noktayı kaybeden Halife Hafter'e bağlı milisler, Rus ve ABD'li paralı askerlere umut bağladı. Türkiye'nin son dönem hamleleri SAVAŞIN seyrini değiştirdi.

Libya'da dengelerin değişmesi sonrası bir ülke daha olaya müdahil oldu! Rusya'ya teklif ettiler

ABD merkezli Intercept sitesinin haberine göre, ülkenin sicili bozuk Blackwater güvenlik şirketinin kurucusu Erik Prince, Libya'nın Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru yönetimi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlerine karşı`Hafter saflarında paralı askerleri savaşan Wagner grubuna destek olmayı teklif etti.

13-56-41-erik-prince1-440x440

Görüşmelere yakın üç ayrı kaynağa dayandırılan haberde, aynı zamanda Amerikan Eğitim Bakanı Betsy DeVos'un kardeşi Prince, Wagner grubunun, aralarında Libya'nın da yer aldığı Afrika ülkelerindeki faaliyetlerinde destek olma teklifini sundu. Ancak, Wagner grubunun söz konusu teklifle ilgilenmedikleri yanıtını verdiği öne sürüldü. Habere konuşan Prince'in bir avukatıysa söz konusu iddiaları reddetti.

15

ABD'de kongreye bir soruşturmayla ilgili yanlış ifade vermek ve tarım ilaçlama uçaklarını silahlandırarak Güney Sudan'a satma girişiminden dolayı Prince'in hakkında iki dosyada adı bulunduğuna işaret edilen haberde, emekli ABD donanması özel kuvvetleri mensubunun, Libya'ya müdahil olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetimiyle yakın ilişkileri olduğunun altı çizildi.

Haberde, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sonrasında Ukrayna'nın doğusundaki faaliyetleri nedeniyle Amerikan Maliye Bakanlığının yaptırımları listesinde yer alan Wagner Grubu yönetimiyle iş yapma çabasının Prince'i aynı şekilde yasal zorluğa sokabileceği anlatıldı.

Haberde konuşan, Atlantic Council düşünce kuruluşu araştırmacısı Sean McFate, "Wagner Grubu'nun Rus istihbarat birimlerinin bir uzantısı"olduğunu ve Rus çıkarları için "inkar edebilmenin ateş gücünden daha karlı olduğu" karanlık savaşlarda paralı askerlerinin kullanıldığı yorumunu yaptı.

Wagner grubu

Kremlin Sarayı'nın yemek işini yönettiği için "Şef"lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerlerinin faaliyetleriyle tanınıyor. Putin’in yakın çevresinde yer alan Prigozhin, ABD’de seçimleri etkileme girişimi nedeniyle de Amerikan finansal yaptırımlar listesinde yer alıyor.

Rusya'nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, yaklaşık 1400 paralı askeriyle Trablus’un sıcak cephe hatlarında Hafter saflarında yer aldı.

Bölgedeki karışık iş ve ilişkilerin adamı Erik Prince

ABD Donanması Özel Kuvvetler Emeklisi Erik Prince, yöneticisi olduğu Blackwater özel güvenlik şirketi çalışanlarının ABD'nin Irak'ı işgali sırasında sivillere yönelik işledikleri suçlarla gündeme gelmişti. ABD'deki federal mahkeme, "savaş zulmü" suçlamasıyla Blackwater'ın 3 çalışanını 30 yıl, 1 çalışanını ömür boyu hapse mahkum etmişti.

Prince, BAE yönetimi tarafından Arap Baharı sırasında sadece emirlik ailesinden komut alacak "gerektiğinde ayaklanmaları silah zoruyla bastıracak" bir lejyoner kraliyet muhafız birliği kurması için görevlendirilmişti.

Prince'in adı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya ile olası ilişkilerini araştıran ABD Özel Ropörtörü Robert Mueller'ın raporuna da ayrı biçimlerde girmişti.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid ve Rusya Varlık Fonu Üst Düzey Yöneticisi Kirill Dimitriev ile Seyşeller adasında 2017 yılında gerçekleşen bir görüşmeye katılan Prince'in görüşmede yakın olduğu Trump'ı temsil ettiği öne sürülmüştü.

ABD Kongresinde bu ve diğer bazı tartışmalı üst düzey görüşmelerine ilişkin ifade veren Prince, görüşmeleri inkar etmiş ancak daha sonra ortaya çıkan deliller ışığında geçmiş inkarlarından vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Yorumlar