Son Dakika Yeni
  • 14:43:14 Müslüman olmama tepkiler Salim Öztoksoy, Ben 37 yaşımda Müslüman oldum. O yaşıma kadar üç ayrı dilde yüzlerce kitap okumuş olmama rağmen bir kere olsun Kur'an'ı okumayı akıl edememiştim. Ve Rabbim bana İslam karşıtı kitap okurken iman etmemi nasip etti. Ayette yazdığı gibi, "...kimseyi hor görmeyin belki Allah onlara hidayet nasip eder de onlar sizden daha iyi Müslümanlar olurlar... Eğer Allah bizi doğru yola sevk etmeseydi belki biz onlardan daha azgın olurduk."...
  • 02:54:05 Mekanın cennet olsun Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat etti....
  • 18:28:29 9 milyon insan pandemi nedeniyle borçlandı İngiltere'de yaklaşık 9 milyon kişi, Kovid-19 salgınının ekonomik etkileri nedeniyle borçlanmak zorunda kaldı. Konuyu değerlendiren ONS Analisti Vassilev, ülkede hane halkları arasındaki gelir farkının büyümeye devam ettiğini belirtti....
  • 18:14:21 Pakistan, BM'den yardım istedi Pakistan, 2019’dan beri Hindistan’da tutuklu bulunan ve sağlık problemleriyle mücadele veren Cammu Keşmir Kurtuluş Cephesi lideri Yasin Malik’in serbest bırakılması için Antonio Guterres’in girişimlerde bulunması talebinde bulundu....
  • 12:54:47 Bolivya'dan İsrail'e tepki Bolivya Devlet Başkan Yardımcısı David Choquehuanca, yayımladığı Filistin'e destek mesajında, "Siyonist rejimin sivillere, kadınlara ve çocuklara karşı işlediği suçlar unutulmamalı, aksine emsal teşkil edecek şekilde yargılanmalıdır." dedi....
  • 16:57:29 Trump gitti, Biden Dönemi törenle bugün yemin edecek Joe Biden Washington’a hareket etmeden önce dün yaptığı konuşmada eyaletine (Delaware) gözyaşları içinde veda etti ...
  • 09:42:18 Ali Erbaş, Dindar Toplum Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş, bizim ana gayemiz, Yaradan'a itaat ve mahlûkata merhamet inancını gönüllere yerleştirmektir. Tevhid ve vahdet bilincini zihinlere nakşetmektir. Bütün insanlığın dünyada huzuruna, ahirette kurtuluşuna rehberlik etmektir....
  • 09:09:21 Fetö ve Hrant Dink Cinayeti Gazeteci Nedim Şener, Hrant Dink suikastının Ergenekon kumpasının başlaması için terör örgütü FETÖ'nün yol verdiği bir cinayet olduğunu söyledi. Hrant Dink cinayetinin içinde FETÖ'cülerin olduğunun anlaşılmasından sonra dış dünyanın davaya ilgisinin azaldığını anlatan Şener, "Ergenekon kumpası sürecinde Hrant Dink davası, yabancılar tarafından inanılmaz şekilde sahiplenildi. Dünyanın her yerinden avukatlar cüppeleriyle duruşmalara katıldılar. FETÖ'cülerin hakim olduğu dönemde Beşiktaş'ta özel yetkili mahkemelerde o mahkeme süreçlerine adam sığmazdı. Beşiktaş'ta yürüyecek yer bulamazdınız ama 2014'ten sonra bu işin içinde FETÖ'cülerin olduğu ortaya çıktı, duruşmalar görülmeye başlandı ve şu an 10 kişi ya takip ediyor ya etmiyor." şeklinde konuştu. ...

Ömer el-Beşir'in cezası belli oldu

Ömer el-Beşir'in cezası belli oldu

Sudan Ceza Mahkemesi, devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'e (75), yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada iki yıl hapis cezası verdi.

Sudan’da Nisan ayında patlak veren protestoların ardından devrilen Sudan’ın eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir hakkında görülen, yasadışı yollardan para kazanma ve döviz elde etme suçlarını kapsayan yolsuzluk davasının karar duruşmada, Beşir'in yaşı sebebiyle hapishaneye değil, ıslahevine gönderilmesine karar verildiği belirtildi.

Sudan’da yürürlükte olan yasalara göre yargılandığı iki suçlama nedeniyle Beşir'in 13 yıl hapis cezasına çarptırılması gerekiyor. Ancak hakim, 70 yaşından büyük olması nedeniyle ceza indirimine giderek iki yıl hapsedilmesine karar verdi.

Beşir, geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana, bir demir kafesin içinde Sudan’ın geleneksel beyaz kıyafetleriyle çok sayıda duruşmaya katıldı. 1989 yılından geçtiğimiz Nisan ayına kadar ülkenin başında olan Beşir, 11 Nisan’da ordu tarafından gerçekleştirilen bir darbe sonucunda devrilmişti. 

Sudan güvenlik güçleri, 20 Nisan'da Devlet Başkanlığı Sarayı’nda ve Beşir’in ailesinin ikametlerinde yaptığı aramalar sonucu Beşir’e ait olduğu iddia edilen 5 milyon Sudan poundu, 351 bin dolar ile 6 milyon eurodan fazla para bulmuştu.

Sudan Başsavcısı, görevden alınan Beşir’in kara para aklama ve yasa dışı yollardan büyük miktarda döviz bulundurmaktan suçlu bulunduğunu açıklamıştı.

Sosyal medya platformlarından Beşir’e destek için yapılan çağrının ardından, ordu tarafından yapılanan açıklamada, Hartum’daki yönetim merkezine giden yolların bugün kapalı olacağı belirtildi. Öte yandan ‘ifade özgürlüğü’ bulunduğu vurgusu yapıldı.

Güvenlik güçlerinin bu sabah Hartum sokaklarında yoğun bir şekilde konuşlandırıldığı ifade edildi. Ordu tarafından yapılan açıklamada, “Herhangi bir şiddet olayını önleyeceğiz” denildi.

Beşir'in avukatlarından Muhammed el-Hasan el-Emin, gazetecilere yaptığı açıklamada, davanın yasal olmadığını ancak siyasi olduğunu söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle 2003, 2009 ve 2010 yıllarında Ömer el-Beşir hakkında uluslararası yakalama kararı çıkarmıştı.

Öte yandan Sudan’da yürürlükte olan yasalara göre yargılandığı iki suçlama nedeniyle Beşir'in 13 yıl hapis cezasına çarptırılması gerekiyor. Ancak hakim, 70 yaşından büyük olması nedeniyle ceza indirimine giderek iki yıl hapsedilmesine karar verdi. 

Yorumlar