ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,4978
EURO
34,5801
ALTIN
2.476,93
BIST
9.575,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
19°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

OSMANLI, CEZAYİR’E NİYE GİTTİ?

OSMANLI, CEZAYİR’E NİYE GİTTİ?
10.10.2021 15:02
A+
A-

Macron’un Cezayir algısı ve gerçekler

FRANSIZ işgalinden önce bir Cezayir ulusal kimliğinin var olduğu konusundaki “kuşkularını” dile getiren Fransız lider, ülke tarihindeki tek sömürgeci gücün Fransa olmadığını, ülkenin daha önce Osmanlı Devleti tarafından da “sömürülmüş” olduğunu iddia ederek, “Cezayir- Türkiye ilişkilerindeki sömürgecilik boyutunun unutturulmuş olmasına” ilişkin “hayretlerini” ifade etti. Macron, yaptığı açıklamada, “Cezayir milli kimliğinin Fransız işgali ile inşa edilmiş olduğu”, bu sebeple “Cezayir tarihinin yeniden yazılması gerektiği” ve “Cezayir tarihinin Fransa nefreti üzerine inşa edildiği” gibi asılsız iddialarda bulundu.

CEZAYİR MİLLİ KİMLİĞİNİN İNŞASI

Fransız işgalinden önce Cezayir milli kimliği güçlü bir şekilde tezahür etmiştir. Hatta Cezayir milli kimliği, Osmanlı hakimiyetinden önce de mevcuttur. Macron’un “Tek sömürgeci Fransa zannediliyor, daha önce de sömürgeciler vardı. Türklerin sömürgeciliği unutuldu” ifadeleri hilaf-ı hakikattir. Zira Cezayir, Avrupalı korsanların saldırılarından ve Avrupalı devletlerin işgal tehdidinden kurtulmak amacıyla kendi arzusuyla Osmanlı barışına katılmayı talep etmiştir. Osmanlı, Cezayir’i fethetmedi. Bilakis, Cezayir halkı düşman tehdidinden halas bulmak üzere sonradan Barbaros unvanı ve paşa rütbesi alacak olan Hayreddin Reis’i elçi olarak Payitaht’a gönderdi. Cezayir şehir halkı önce halife adına hutbe okuttu, sikke bastırdı. Hayrettin Reis bu sikkelerden numuneler alarak Osmanlı halifesinin huzuruna çıkıp Cezayir halkının Osmanlı paktına katılma arzusunu resmen bildirdi. Cezayir’in, Osmanlı Devleti’nin himayesine girmesi, bugün bir ülkenin Avrupa Birliğine (AB) üye olması gibi bir süreçtir. Nitekim Libya’nın talebi, 25 yıl gecikmeli olarak kabul edilmiştir.

OSMANLI’YA BAĞLANMAYI CEZAYİR İSTEDİ

Osmanlı Devleti’nin fetih hareketleri Balkanlar’a yöneliktir ve Viyana önlerine kadar devam edebilmiştir. Kuzey Afrika’da ise Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi hariç askeri bir harekata rastlanmaz. Kuzey Afrika, Güney Arabistan’da Yemen, Hindistan ve Asya-Pasifik’teki Müslüman devletler, zaman zaman Osmanlı Devleti’ne başvurarak siyasi, askeri veya ekonomik yardım talebinde bulunmuşlardır. Devlet de bu taleplere kendi gücü ve politikası doğrultusunda cevap vermiştir. Cezayir’in talebi de bu kapsamda değerlendirilmelidir. Cezayir, Osmanlı Birliğine katılmak istediği için bu talep değerlendirilmiş, bir süre Beylerbeyliği ve bir süre Cezayir Dayılığı statüsünde, 1830 yılındaki Fransız işgaline kadar yaklaşık üç yüz yıl bu himayede kalmıştır. Dayılık statüsü bir anlamda Mısır’daki Hıdivlik gibi yerel bir krallık şeklindeki otonomidir. Nitekim Yemen’de de İmam’lar kendi halkını Osmanlı himayesi altında yönetmeye devam etmiştir. Osmanlı Devleti genellikle doğrudan yönetmeyi tercih etmemiştir.

FRANSIZ İŞGALİ 132 SENE SÜRDÜ

Fransa, Cezayir’den yıllar boyunca satın almış olduğu buğdayın parasını ödemeyince bir bayram kutlaması sırasında Cezayir yönetimi Fransız konsolosuna borçlarını ne zaman ödeyeceklerini sorar. Cezayir’in borcunu talep etme şekli Fransa tarafından diplomatik bir krize ve sonuçta savaş sebebine dönüştürülür. Tam bir kurt-kuzu hikayesi başlar. Önce Kostantiniyye işgal edilir. Fransız işgaline direniş de aynı şehirden başlayacaktır. Emir Abdulkadir el-Cezayiri, 15 yıl boyunca efsanevi bir direniş sergiler ve nihayetinde artık daha fazla direnemeyeceği noktada teslim olmayı kabul eder. Abdulkadir’in “zemmale” adını verdiği seyyar başkenti, dahiyane bir savunma modelinin çekirdeğini teşkil etmiştir. Fransızların, Berberi kabilelerinin yaşadığı dağlık iç kesimlere nüfuz etmesi çok uzun yıllar alır. Fransız işgali 132 sene devam eder, bu süreç içinde her dönemde isyanlar vuku bulur. Ne Cezayir halkı teslim olur, ne Fransa Cezayir sevdasından vazgeçer. Franz Fanon “Yeryüzünün Lanetlileri” kitabında Fransa için utanç, Cezayir açısından şanlı bir direniş olan bu süreci anlatmaktadır

MACRON’UN ‘NEFRET SÖYLEMİ’ SUÇLAMASI

MACRON’un “nefret söylemi” iddiası da mesnetsizdir. 1970’lerde Cezayir Devlet Başkanı Huari Bumedyen tarafından uygulanan ve 10 yıl süren “kültür devrimine” rağmen ülkede Fransızcanın hakimiyeti sona ermemiştir. Cezayir’in vicdanı ve asrının şahidi Malik bin Nebi, kurtuluşun anahtarının “sömürüye elverişlilik” pozisyonundan çıkmaya bağlı olduğu tespitini yapmıştır. Bin Nebi ve Abdulhamid bin Badis’e gelinceye kadar sadece reaksiyoner şekilde, tabir caizse bir refl eks olarak isyanlar yaşanmış ve bu isyanlar işgalciye yönelik haklı bir nefretten de beslenmiştir. Fakat ne zaman ki Cezayir halkı, Fransa’ya lanet okumak yerine kendi şahsiyetini, kültürünü, dilini, dinini pekiştirme yoluna girmiş, o zaman gerçek özgürlük meşalesi tutuşmuştur.

“MESNETSİZ İDDİA”

Fransız ırkçılığı açısından Cezayir meselesi bir “kızıl elma” mesabesindedir. Çünkü Fransa, Tunus’u ve Fas’ı da işgal etmekle birlikte oralardan günün birinde çıkmayı hesap etmişti. Cezayir ise “Aşağı Fransa” olarak görüldü. Fransız vatanı dar geliyordu ve Cezayir, Akdeniz’in karşı kıyısında ülkenin uzantısı gibi algılanıyordu. Cezayir ve Fransa halkı, De Gaulle döneminde barış içinde yan yana özgürce yaşama alanı inşa etmeyi başardılar. Macron ise bugün 2021 yılında, Fransa’yı De Gaulle çizgisinin çok altına düşürmüş durumda.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.