Son Dakika Yeni
  • 17:35:49 Hindistan'dan, WhatsApp'a uyarı Facebook'a bağlı WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesi ve veri paylaşımıyla ilgili değişiklikleri nedeniyle kullanıcıların kullanıcıların başka platformlara göçü devam ederken, Hindistan hükümeti değişikliklerin tamamen geri çekilmesini talep etti. Reuters'ın haberine göre, Hindistan Teknoloji Bakanlığı WhatsApp Başkanı Will Cathcart'a bir e-posta göndererek, "WhatsApp'ın kullanıcı tabanının önemli bir bölümünü oluşturan Hindistan yurttaşlarının haklarına ve çıkarlarına saygısızlık ederek ihanet ettiği" belirtildi....
  • 11:00:56 Türkiye'de temsilci atamayan Twitter'e reklam yasağı Türkiye'de temsilci atamayan Twitter ve Pinterest'e reklam yasağı geldi. Ayrıca Twitter İsrail İstihbaratına yakınlığı ile biliniyor. Twitter'ın sahibi (Paul Singer) Yahudi bir aileye mensuptur. Singer, İsrail yanlısı kuruluşlara büyük çapta bağış yapmasıyla bilinir. Paul Singer, Tel Aviv’de bulunan İsrail devlet büyükleri ile iş adamlarını bir araya getirip tanıştıran "Start-Up Nation Central’ın" kurucusudur....
  • 10:38:49 Rus muhalif Navalny'e tutuklama Rus muhalif Aleksey Navalny'nın denetimli serbestlik süresini defalarca ihlali ettiği gerekçesiyle 30 gün hapiste tutuklu kalmasına karar verildi....
  • 23:00:34 Haksız zamlara yeni yöntem Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, haksız fiyat artışı yapılan ürünlerde tüketici şikayetlerinin daha kolay yapılması için mobil uygulama geliştirdi....
  • 22:33:53 İngiltere'den İsrail'e 'Doğu Kudüs' çağrısı İngiltere, İsrail yönetimine Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yerlerinin inşaasının derhal durdurulması çağrısında bulundu....
  • 20:49:47 Fransa, Carrefour'un satışına izin vermedi Fransa, dev market zinciri Carrefour'un Kanadalı bir firmaya 20 milyar dolara satılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Fransa Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamada "Gıda güvenliğimiz stratejiktir" ifadelerini dikkat çekti. ...
  • 17:44:29 Donald Tramp'ın 4 yıllık icraatı ABD Başkanlığı görevini 20 Ocak Çarşamba Demokrat Joe Biden'a devredecek olan Donald Trump, görevde kaldığı 4 yıl boyunca, dış politika konusunda aldığı kararlar ile uluslararası kamuoyunun gündeminden düşmedi....
  • 12:07:24 Biden, İsrail ve İran mücadelesi İran ve İsrail’in karşılıklı olarak uyguladıkları stratejiler ele alındığında Biden yönetiminin bu sürece, dönüştürücü bir etkide bulunabileceğini söylemek mümkündür. Bununla birlikte bu dönüştürücü gücün önünde mücadele alanlarının bulunduğunun da altını çizmek gerekmektedir....

ABD Halkı en çok neden korkuyor

ABD Halkı en çok neden korkuyor

10-15 Temmuz tarihleri arasında bin 500’den fazla yetişkin ABD’liyle yapılan anket, Birleşik Devletler’de bazı şeylerin değiştiğini gösteriyor.

ABD'lilerin tehdit listesinde Kuzey Kore'nin yerini Çin aldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan son NATO zirvesinden sonra yayımlanan deklarasyonda, Çin öne çıktı.

İlk defa Çin'in yükselen gücüne değinilerek, "Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız" vurgusu yapıldı.

IMG_20200207_011200Bu sonuç, zirveden birkaç ay önce ABD'de yapılan bir araştırmayı daha da anlamlı hale getiriyor.

Peki ABD’de yaşayan bir grup Amerikalıya göre, tehdit algısı 2 yıl içinde nasıl değişti?

Pew Araştırma Merkezi, işte bu sorunun yanıtını bulmaya çalıştı.

IMG_20200207_011225

10-15 Temmuz tarihleri arasında bin 500’den fazla yetişkin ABD’liyle yapılan anket, Birleşik Devletler’de bazı şeylerin değiştiğini gösteriyor.

ABD’nin bir ticaret savaşının içinde olduğu Çin’in gücü ve etkisi 2 yıl içinde yukarı yönlü değişim gösteren konuların başında geliyor.

2017’nin ekim ayında Çin’i “büyük tehdit” görenlerin oranı yüzde 46 iken, bu yıl oran yüzde 54’e yükseldi. Yani yüzde 8’lik bir artış söz konusu.

Bu arada Uluslararası Eğitim Enstitüsünün son verilerine göre, üniversite eğitimi almak için gençlerini ABD'ye yollayan ülkeler listesinin başında bir süredir Çin’in yer aldığını da belirtelim.

İran'ın nükleer programı

ABD Başkanı Donald Trump’ın selefi Barack Obama’yı eleştirerek çekildiği İran’la nükleer anlaşma da önemini koruyor gibi görünüyor.

Zira, İran’ın nükleer programını tehdit olarak gören Amerikalıların oranı 2017’de yüzde 53 iken, 2 yılda yüzde 57’ye çıkmış.

Siber saldırı korkusu

Rusya’nın siber saldırılarla son seçimlerde Trump’a yardım ettiği iddiaları da bir süredir ABD’nin gündeminde. Anket yapılan ABD’lilere göre, diğer ülkelerden gelebilecek siber saldırılar da önemli bir tehdit unsuru. 2 yılda yüzde 2’lik bir artışla bunu tehdit görenlerin oranı yüzde 74’e yükselmiş.

Ankete göre, küresel iklim değişikliği, Rusya’nın gücü ve etkisi, terör örgütü DEAŞ ve Kuzey Kore’nin nükleer programı ise artık daha az ABD’liyi endişelendiriyor.

2017'de Amerikalıların yüzde 75'i Kuzey Kore'nin nükleer programından korkuyordu. 2 yıl sonra bu oran yüzde 22 azaldı ve yüzde 53’e indi.

Kore Yarımadası'ndaki durum

Kuzey Kore 2017'de nükleer füze testlerine başlamış, ABD ile gerginlik artmıştı. Aynı yılın eylül ayında, Kuzey Kore 6’ncı nükleer testini gerçekleştirmiş, bazılarının “bir savaşın patlak vermesinden korkmasına” yol açmıştı.

[ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 30 Haziran 2019'da Güney Kore-Kuzey Kore sınırındaki ''silahsızlandırılmış bölgede'' görüştü. Trump, Kuzey Kore topraklarına adım atan ilk ABD Başkanı oldu. Fotoğraf: Getty]

Ancak ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un bir araya gelmesiyle Kore Yarımadası'ndaki gerginlik geçen yıl yerini tedbirli bir sakinliğe bıraktı.

Kuzey Kore şimdi nükleer silahları bir kez daha tartışmak istiyor. Nükleer müzakereleri kurtarmak için ABD’ye “zaman daralıyor” uyarısı yapan Kuzey Kore, “Bizden nasıl bir Noel hediyesi alacakları tamamen kendi kararlarına bağlı” mesajı verdi.

Kaynak: Pew Research Center

Yorumlar