enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,5902
EURO
18,1073
ALTIN
1.013,07
BIST
3.567,60
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
21°C
İstanbul
21°C
Hafif Yağmurlu
Cumartesi Açık
22°C
Pazar Açık
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
21°C
Salı Az Bulutlu
21°C

KADİR GECESİNİ NASIL GEÇİRELİM

KADİR GECESİNİ NASIL GEÇİRELİM
19.05.2020 15:28
A+
A-

Kadir gecesi faziletleri ve ibadetleri! Kuran nasıl indirildi? Kadir gecesi hangi gün aranmalı?

'Bin aydan daha efdal olan' Kadir Gecesi'nin, faziletleri ve hikmetlerinin ne kadar fazla olduğunu bilen birinin ilk öğrenmek istediği şey, bu kıymetli gecenin hangi güne tekabül ettiği oluyor. Kadir Gecesi'nde yapılması gereken ibadetleri ve bu gecede meydana gelen mucizeleri sizlere aktarmaya çalıştık. 2020 Kadir gecesi ne zaman? Kuran nasıl indi? Kadir Gecesi hangi ibadetler yapılmalı? Kadir Suresi ne anlatıyor?

'On bir ayın sultanı' olarak ifade ettiğimiz Ramazan Ayı, tüm İslam alemi için fazileti çok ve kıymeti büyük olan aylardan biridir. Mübarek Ramazan-ı Şerifin bu denli kıymetli olmasına birçok delil var iken bunlardan bir tanesi de Allah (c.c)'un kitabının yani Kuran-ı Kerim'in bu ayda inmesinden kaynaklanmaktadır. Allah (c.c), Kuran-ı Kerim'in bir bütün olarak tamamlandığı Kadir gecesinin kıymetini ve önemini Kadir Suresinde bizlere anlatmıştır. Ramazan-ı Şerif'in 27. gecesine tekabül ederek bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin ne denli özel olduğu şu şekilde zikredilmektedir: "Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?  Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.  O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar." Peygamber Efendimiz (SAV)'de bu gecenin feyiz ve bereketinden mutlaka yararlanılması gerektiğini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) hadis-i şerifinde bizlere beyan etmiştir. Peki Kadir gecesini nasıl ihya etmeliyiz? Kadir gecesine özel ibadetler var mı? Kadir gecesinin hikmet ve faziletleri…

KURAN-I KERİM KADİR GECESİNDE NASIL İNDİRİLDİ? KURAN-I KERİMİN İNİŞİ

kadir gecesi ne zaman?

Kısaca kaderin defteri şeklinde tanımlayabileceğimiz Levh-i mahfuz, olmuş ve olacakların, yani her şeyin en ince ayrıntılarına kadar yazılı olduğu bir ilahi muhafaza levhasıdır. Berat gecesinin mucizelerine baktığımızda Kuran-ı Kerim'in Levh-i mahfuza 1 kerede indiğini biliyoruz. 7. kat semada olan Levh-i mahfuz, cennetten bir üst semadadır. Kuran-ı Kerim 1. kat semaya ise 20 yılda olmak üzere Kadir gecesinde indirilmiştir. İlk ayeti olan (İKRA) ile 23 yıl sürdü, ilk ayetten sonra 3 yıl ayet gelmedi.

KADİR GECESİNİN ÖNEMİ NEDİR? KADİR GECESİ NEDEN BU KADAR ÇOK ÖNEMLİ? KADİR GECESİ MUCİZESİ VE SIRLARI

kadir gecesi ne oldu? Kadir gecesinin önemi nedir?

Peygamber Efendimiz (SAV)'e kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini az buldu. Daha uzun süre yaşayan insanların işledikleri salih amelleri, ümmetinden ömrü az olanları işleyemezler diye düşününce, Allah (c.c) ona bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihsan etti.  Allah (c.c), (Kadir Gecesi senin ve ümmetinindir) buyurarak Efendimiz (SAV)'in yüreğini ferahlattı.

Peygamber Efendimiz (SAV)'in Kadir gecesinin faziletlerine dair Hadis-i Şerifleri:

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah`tan bekleyerek ibadet ve itaatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).

Hz. Aişe (r.a), Efendimiz (SAV)'e "- Ey Allah`ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye sordu. Peygamberimiz (SAV): 

kadir gecesi nasıl dua edilmeli? Hangi dualar okunmalı?

"Allahümme inneke afüvvün tühıbbü`l-afve fa`fu annî: Allah`ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet." diye dua et, buyurmuştur. (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

KADİR GECESİNDE NELER OLUR? KADİR GECESİ HANGİ DUA OKUNUR? KADİR GECESİNİN FAZİLETLERİ…

 Resulu Ekrem (SAV)’in Ramazan ayının son on gününü her zamankinden daha fazla ibadet etmesi ve aile fertlerini de daha çok ibadete kaldırması sebebiyle Kadir gecesi Ramazan-ı Şerifin son on günündeki tek gecelerde aranır. Kur’an-ı Kerim, Cebrail (a.s) aracılığıyla Peygamber Efendimiz (SAV)’e ilk olarak Kadir Gecesinde inmeye başlamıştır. Kadir gecesinde önümüzdeki bir yılda yaşayacaklarımız Rabb’imiz (CC) tarafından meleklere bildirilir. Kadir gecesinde Cebrail (as) olmak üzere birçok melek dünya semasına indirilir. Melekler uğradıkları her mümine selam verirler.

Bu gece Allah (CC)’a yönelip çokça tövbe etmeliyiz. Bu konuyla ilgili hadis-i şerifte şöyle geçmektedir: “Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.”(Müslim).  Müminlerin annesi Hz. Ayşe (ra), Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’e  “–Ey Allah’ın Resûlü! Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” diye sormuş, Efendimiz (SAV) de:“Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!" diye dua et!” buyurmuştur.
(Tirmizî, Deavât, 84)

Kadir gecesi selamet gecesidir.  Bu gecede inen melekler bereket ve rahmetle bizi ziyaret eder.  Bu gecede yaptığımız dualar umut ediyoruz ki Allah(CC) katında kabul olur. Şeytanın bugün müminlere kötülük yapmaya ve eziyet etmeye gücü yetmez. Bu geceyi nafile ibadetlerle, dua ederek, tesbih çekerek, Kuran okuyarak geçiren insanlar, tam anlamıyla Rabb’imizin koruması altına girmeye çalışır. Cenabı Hak (CC) bizleri affetmek için bizlere birçok fırsat sunmuştur. Bazı mekânlar ve bazı zamanlar Allah (CC) nezdinde diğerlerinden üstün ve faziletli kılınmıştır. 

Kadir gecesi de bu zaman dilimlerinden birisidir.  Bu gecede yapacağımız ibadetlerin sevabı çok daha fazla verileceği müjdesi bizlere bildirilmiştir.  Bu gece bin aydan daha hayırlıdır. Güneş doğana kadar bu geceyi ibadetlerle geçirmek Müslümanlar için kaçınılmayacak bir fırsattır. Dualarımızda dünya ve ahiret saadetini istedikten sonra bütün Dünya’da zulüm altında olan Müslüman kardeşlerimizi unutmayalım.

KADİR GECESİ HANGİ İBADETLER YAPILABİLİR?

Kadir gecesini hakkıyla ihya edebilmek için yapabileceğiniz ibadetler arasında öncelikli olarak samimi ve içten bir dua ile, geçmişte bilerek ya da bilmeden yapılan tüm günahların affı için tövbe etme edilmelidir. En az 1 günlük kaza namazı kılınabilir. Kişinin üzerine borç namazları varsa önce bunları telafi etmeli daha sonra nafile namaz kılmalıdır.

Bol bol Kuran-ı Kerim okunmalı, yapılabildiği kadar dua ve sureler okunmalıdır. Peygamber Efendimiz (SAV), bu gecede ''Allahümme inneke afüvvün tühıbbü`l-afve fa`fu annî'' duasını tavsiye etmiştir. Tesbih şeklinde bu duayı gücünüz yettiğince okuyabilirsiniz.  (Ne kadar çok, o kadar iyi). 4 rekatlık olan Kadir gecesi namazı kılınabilir.

KADİR GECESİ NE ZAMAN? KADİR GECESİ HANGİ GÜNLERDE ARANMALI?

Peygamber Efendimiz (SAV), "Siz Kadir gecesini Ramazan`ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" (Buhârî, Leyletü`l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216) buyurmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.