Son Dakika Yeni
  • 20:21 Alman gazetesi FETÖ için uyardı Almanya'nın saygın gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'ta yer alan haberde, ülkede kök salmaya başlayan ve tehlikeli hale gelen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "karanlık yapısı" ile ilgili uyarıda bulunuldu. Alman avukat Christian Rumpf, FETÖ'nün İlluminati tarikatından daha tehlikeli olduğunu söyledi....
  • 16:50 Türkiye'nin savaş gücü Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİLGEM Projesinin 5'inci gemisi olan İstanbul (F-515) Fırkateyni'nin Denize İniş Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke içinde yer alıyoruz." dedi....
  • 21:44 Nükleer anlaşmaya varıldı BM, Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nın (TPNW) yürürlüğe girdiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, nükleer silahları yasaklayan ilk uluslararası antlaşmanın bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini söyledi. Nükleer silah sahibi ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Çin, Fransa, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore ve İsrail ise anlaşmayı imzalamadı....
  • 14:43 Müslüman olmama tepkiler Salim Öztoksoy, Ben 37 yaşımda Müslüman oldum. O yaşıma kadar üç ayrı dilde yüzlerce kitap okumuş olmama rağmen bir kere olsun Kur'an'ı okumayı akıl edememiştim. Ve Rabbim bana İslam karşıtı kitap okurken iman etmemi nasip etti. Ayette yazdığı gibi, "...kimseyi hor görmeyin belki Allah onlara hidayet nasip eder de onlar sizden daha iyi Müslümanlar olurlar... Eğer Allah bizi doğru yola sevk etmeseydi belki biz onlardan daha azgın olurduk."...
  • 02:54 Mekanın cennet olsun Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat etti....
  • 18:28 9 milyon insan pandemi nedeniyle borçlandı İngiltere'de yaklaşık 9 milyon kişi, Kovid-19 salgınının ekonomik etkileri nedeniyle borçlanmak zorunda kaldı. Konuyu değerlendiren ONS Analisti Vassilev, ülkede hane halkları arasındaki gelir farkının büyümeye devam ettiğini belirtti....
  • 18:14 Pakistan, BM'den yardım istedi Pakistan, 2019’dan beri Hindistan’da tutuklu bulunan ve sağlık problemleriyle mücadele veren Cammu Keşmir Kurtuluş Cephesi lideri Yasin Malik’in serbest bırakılması için Antonio Guterres’in girişimlerde bulunması talebinde bulundu....
  • 12:54 Bolivya'dan İsrail'e tepki Bolivya Devlet Başkan Yardımcısı David Choquehuanca, yayımladığı Filistin'e destek mesajında, "Siyonist rejimin sivillere, kadınlara ve çocuklara karşı işlediği suçlar unutulmamalı, aksine emsal teşkil edecek şekilde yargılanmalıdır." dedi....

Fahrizade suikastı

Fahrizade suikastı
İsmail Yaşa

Fakat bölgede bilim insanlarını tasfiye politikası uygulayan sadece İsrail değil. İran’ın kendisi de 2003’ten sonra Iraklı onlarca bilim insanını benzer yollarla katletti. Hem de bu işi İsrail’le birlikte yaptı. Wikileaks belgelerine göre Irak eski başbakanlarından Nuri el-Maliki İsrail’e ve İran’a Iraklı bilim insanları ve pilotlar hakkında bilgi verdi. İsrail ve İran istihbaratları el-Maliki’den aldıkları bilgiler doğrultusunda Iraklı 350 bilim insanını ve 80 pilotu tasfiye etti. Fahrizade suikastı o bilim insanlarının sistematik bir şekilde tasfiyelerini de yeniden hatırlattı.

İran’ın nükleer programının mimarlarından nükleer fizikçi bilim insanı Muhsin Fahrizade, önceki gün Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti.

Suikast sonrası fail olarak akla ilk gelen isim daha önce de benzer cinayetlere imza atan Mossad oldu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 2018’de yaptığı bir konuşmada Fahrizade’ye işaret ederek “Bu ismi unutmayın” demesi bu yöndeki kanaatleri güçlendirdi.

Suikastta Mossad’ın parmağı olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikir.

Asıl merak edilen İsrail’in bu suikastı tek başına gerçekleştirip gerçekleştirmediği.

Amerika da işin içinde mi?

Birkaç gün önce Muhammed bin Selman’la gizlice görüşen Netanyahu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’ne suikast hakkında bilgi verdi mi?

Bu ve benzeri sorular cevap bekliyor.

İran, nükleer programı için bugüne kadar milyar dolarlar harcamakla kalmadı birçok bilim insanını da bu uğurda kurban verdi.

Mesut Ali Muhammedi, Mecid Şehriyari, Daryuş Rızayi Nejad, Mustafa Ahmedi Ruşen ve şimdi de Muhsin Fahrizade.

Güvenlik bariyerini sınırları ötesinde kurmak ve tehlikeyi kendi topraklarından uzak tutmak için Irak, Suriye, Lübnan, Yemen gibi başka ülkeleri yangın yerine çeviren İran bu kez evinde vuruldu.

Fahrizade suikastı, hiç şüphesiz ortada büyük bir güvenlik zaafı olduğunu gösteriyor.

Cevabı merak edilen bir diğer soru da şu:

Tahran’ın suikasta tepkisi ne olacak?

İranlı yetkililerin neredeyse hepsi Fahrizade’nin intikamının alınacağını söylüyor.

Güvenlik ve strateji uzmanı Emir Musevi, el-Cezire kanalında suikastı yorumlarken iki Arap ülkesinin de işin içinde olduğunu, misilleme için üç hedef belirlendiğini öne sürdü.

Fakat bahsettiği o iki ülkenin isimlerini vermedi.

İranlıların olayın sıcağıyla bu tür açıklamalar yapması normal.

Tam tersine, Tahran’ın görev süresi bitmek üzere olan Trump’a koz vermemek için güçlü bir misillemeden kaçınacağı ve “stratejik sabır” politikasını benimseyeceği düşünülüyor.

Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta öldürülmesinden sonra olduğu gibi İran kamuoyunun gazını almak için küçük çaplı bir takım saldırılar gelebilir.

Hepsi o kadar.

Ancak bu politika aynı zamanda İran’ın yumuşak karnını oluşturuyor.

Çünkü Trump ve Netanyahu, İran konusunda Biden’ın elini kolunu bağlamak ve yeni yönetime altından kolay kalkamayacağı bir miras bırakmak istiyorsa önümüzdeki günlerde daha başka saldırılar gerçekleştirilecek demektir.

Nükleer tesislerin dahi hedef alınabileceği konuşuluyor.

Kısacası, Biden koltuğa oturana kadar İran diken üstünde olacak.

Tahran için Aralık oldukça zor geçecek.

Fahrizade suikastı her türlü kınamayı hak eden bir terör saldırısı.

Fakat bölgede bilim insanlarını tasfiye politikası uygulayan sadece İsrail değil.

İran’ın kendisi de 2003’ten sonra Iraklı onlarca bilim insanını benzer yollarla katletti.

Hem de bu işi İsrail’le birlikte yaptı.

Wikileaks belgelerine göre Irak eski başbakanlarından Nuri el-Maliki İsrail’e ve İran’a Iraklı bilim insanları ve pilotlar hakkında bilgi verdi.

İsrail ve İran istihbaratları el-Maliki’den aldıkları bilgiler doğrultusunda Iraklı 350 bilim insanını ve 80 pilotu tasfiye etti.

Fahrizade suikastı o bilim insanlarının sistematik bir şekilde tasfiyelerini de yeniden hatırlattı.

Diriliş Postası 

Yorumlar


BAE ve Mısır rahatsız

  -    11 January 2021

Mısır Hafter’den vazgeçiyor mu?

  -    30 December 2020

BAE Büyükelçisi ne demek istedi?

  -    15 December 2020

Fahrizade suikastı

  -    01 December 2020

Riyad’ın Amacı Ne?

  -    21 November 2020

Kimin İçin Boykot?

  -    30 October 2020
Yazarın Diğer Makaleleri