Son Dakika Yeni
  • 07:08 CHP'nin Sahte Erbakan Sevgisi Her ayın ilk çarşamba günü toplanan Burdur Belediye Meclisi'nde ek gündem maddesi olarak sunulan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın isminin Burdur'da bir caddeye verilmesi, CHP meclis üyeleri tarafından gündeme alınmadı....
  • 21:31 İtalya'da yoksulluk tırmanıyor Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden İtalya'da yoksulluk son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkede, 5,6 milyon kişi mutlak yoksulluk sınırı altında yaşıyor....
  • 20:33 10 şehit var Milli Savunma Bakanlığı Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığını, 9 personelin şehit olduğunu, 4 personelin yaralandığını duyurdu....
  • 20:15 BAE'nin Etihad Hava Yolları, 2020'de büyük zarar etti Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait Etihad Hava Yollarının geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle uçak seferlerinin askıya alınması sonucu 1 milyar 700 milyon dolar zarar ettiği belirtildi....
  • 06:20 ABD'de Ordusunda aşırı sağ Kongre’nin talebiyle hazırlanan ve dün yayımlanan raporda, "beyaz milliyetçi grupların şiddet potansiyeline" sahip olduğu, ordunun disiplin ve düzenini tehdit ettiği kaydedildi....
  • 00:40 darbe karşıtı gösterilerde 50'den fazla kişi öldü Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbe karşıtı gösterilerde sadece bugün 38 kişinin öldüğünü ve şimdiye kadar 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi....
  • 12:41 Danimarka'ya 94 mülteci çok geldi Danimarka, Suriye’nin başkenti Şam ve civarının artık güvenli olduğunu belirterek 94 Suriyeli mültecinin oturma izinlerini iptal etti. Alınan karara göre, mülteciler sınır dışı etme kamplarına gönderilecek ama ülkeden ayrılmaya zorlanmayacak....
  • 12:19 Carolina eyaletinde kurşuna dizme yasalaştı ABD'nin Güney Carolina eyaletinde mahkumların kurşuna dizilerek infaz edilmesini öngören yasa tasarısı, senatodan oy çokluğuyla geçti....

Lübnanlı aktivisti kim öldürdü?

Lübnanlı aktivisti kim öldürdü?
İsmail Yaşa

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın oğlunun sosyal medyada cinayetle ilgili yaptığı yorum ve örgüt taraftarlarının sevinçlerini dile getirdikleri paylaşımlar da Lübnanlı aktivistin Hizbullah tarafından katledildiği kanaatini güçlendirdi. Cevat Nasrallah, Selim’in katledilmesinin ardından “Bazılarının kaybı gerçekte Allah’ın hesapsız bir lütfu ve kazançtır. Pişman değiliz” dedi.

Lübnanlı aktivisti kim öldürdü?

Lübnanlı Şii aktivist Lokman Selim, kendisinden haber alınamadığının açıklanmasından bir gün sonra sabah saatlerinde aracının içinde öldürülmüş halde bulundu.

Selim, Hizbullah karşıtlığıyla biliniyor, ekonomik krizi ve kötü yönetimi protesto için düzenlenen gösterilere destek veriyordu.

İran destekli örgütün Lübnan siyasetini tamamen ele geçirmeye çalıştığını ve rakiplerini sindirmek için korkutma taktikleri uyguladığını söylüyordu.

Geçen yaz Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve onlarca kişinin öldüğü patlamadan Şam rejimini ve Hizbullah’ı sorumlu tutmuştu.

Dolayısıyla cinayet sonrası oklar doğrudan örgüte yöneldi.

Selim’in kız kardeşi, Lübnanlı aktivistin Hizbullah tarafından öldürüldüğüne inandığını ifade eden açıklamalarda bulundu.

Katilin kim olduğunun bilindiğini ve Lübnan yargısına güvenmediğini söyledi.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın oğlunun sosyal medyada cinayetle ilgili yaptığı yorum ve örgüt taraftarlarının sevinçlerini dile getirdikleri paylaşımlar da Lübnanlı aktivistin Hizbullah tarafından katledildiği kanaatini güçlendirdi.

Cevat Nasrallah, Selim’in katledilmesinin ardından “Bazılarının kaybı gerçekte Allah’ın hesapsız bir lütfu ve kazançtır. Pişman değiliz” dedi.

Hizbullah liderinin oğlu tepkiler üzerine paylaşımını silse ve Selim’in öldürülmesini kastetmediğini öne sürse de bu açıklama cinayetin itirafı ve örgüt karşıtlarına gözdağı olarak algılandı.

Ülkenin dört bir yanına yayılan ve Lokman Selim’in desteklediği protesto gösterilerinin başında Hizbullah militanları sahaya inip göstericileri dövmüş, örgüt medyasında “Kellelerinize dikkat edin” türünden tehdit içeren makaleler yayınlanmıştı.

Lübnanlı aktivist, cinayetten bir süre önce yaptığı açıklamada Hizbullah’a yönelik eleştirileri sebebiyle ölümle tehdit edildiğini açıklamış, örgüt militanları tarafından “hain” ve “işbirlikçi” ilan edilmiş, Güney Beyrut’taki evinin duvarına “Yaşasın susturucu” yazılmıştı.

Cinayeti kınayan örgüt, suçluların bir an önce bulunarak cezalandırılmalarını istedi.

Fakat bu kınama ve çağrı çok fazla bir anlam ifade etmiyor.

Çünkü Hizbullah, Refik el-Hariri suikastından sonra yaptığı açıklamada da cinayeti kınamıştı.

Siyasi suikastlara yabancı olmayan Lübnan için bu olay yeni bir şey değil.

Hizbullah’ın geçmişinde benzer cinayetler ve hatta daha büyük örnekleri var.

Lokman Selim’in yargısız infazı örgütün kararıyla mı gerçekleşti?

Yoksa Hizbullah militanlarından bazıları kendi başlarına mı cinayeti işledi?

Bu ve benzeri sorular gündemde.

Cevap ne olursa olsun, perde gerisinde ülkenin kontrolünü elinde bulundurduğu için örgütün cinayetten bir şekilde sorumlu olduğu kesin.

Hizbullah, ancak olayın üzerindeki sır perdesi aralanır ve Lübnanlı aktivisti katledenlere hak ettikleri cezalar verilirse kendisini aklayabilir.

Cinayet faili meçhul kalırsa ya da kamuoyunu tatmin edecek şekilde çözülmezse Selim’i öldürenin örgüt olduğu inancı daha da güçlenir.

Hizbullah karşıtı Şii aktivistin öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın talimatıyla soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Fakat örgüt bir şekilde olayın içindeyse o soruşturmadan hiçbir sonuç alınamayacağını herkes biliyor.

Diriliş Postası 

Yorumlar


Kâğıt Üzerinde Özgürlük

  -    05 March 2021

Raid Salah’ı unuttuk mu?

  -    01 March 2021

Lübnanlı aktivisti kim öldürdü?

  -    12 February 2021

Şüpheli zarf bilmecesi

  -    30 January 2021

BAE ve Mısır rahatsız

  -    11 January 2021

Mısır Hafter’den vazgeçiyor mu?

  -    30 December 2020
Yazarın Diğer Makaleleri