ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7998
EURO
36,0131
ALTIN
2.542,53
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
35°C
İstanbul
35°C
Açık
Pazartesi Hafif Yağmurlu
31°C
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
31°C
Perşembe Yağmurlu
28°C

Nejdet Demirel

Uzun metrajlı araştırma yazıları kaleme alan Nejdet Demirel, Orta Doğu başta olmak üzere İslam dünyasının içinde bulunmuş olduğu sorunları anlatan pek çok yazısı; farklı gazete, dergi ve dijital platformlarda yayınlanmıştır.

  KURBAN BAYRAMINI NASIL ANLAYALIM?

  08.07.2018 13:00
  A+
  A-

  YAZININ SESLİ ANLATIMI

  İslam´ın diğer din ve ideolojilerden ayıran en önemli fark, Müslüman toplumların sevinç ve mutluluk gibi ögeleri beraber paylaşma becerisidir. Diğer sistemlerde bayram kutlamaları daha çok menfaat ve çıkar üzerine kurulmuştur. Brezilya´da her yıl düzenlenen “Rio” Karnavalın´dan tutun Çinde kutlanan Ejderha Kayığı bayramına kadar yapılan kutlamalar hep aynı amaca hizmet etmektedir. Bu kutlama ve özel günlerde işlenen ortak tema şudur; kendi dışındaki insanları umursamayan egoizmin zirve yaptığı zevk ve eğlencenin ön plana çıktığı kutlamalar şeklindedir. Dünyanın çok farklı bölgelerinde, din motifli birbirinden farklı bayram kutlamalarına da baksanız, manzara genel anlamda hep aynıdır.

  Müslümanlar tarafından kutlanan bayramlar ise, Gerek ibadet boyutuyla gereksede topluma yansıma şekliyle, diğer dinlerden çok farklıdır. İslamın bayram günlerine yüklediği misyon canlı ve dinamiktir. Toplumu birleştiren, kaynaştıran ve bunun yanında paylaşmanın pratik hayata dolu dolu aktarıldığı önemli ibadet türlerinden biridir. Bir Müslümanın zihin dünyasında, Kurban neden kesilir veya kurban bayramı nedir diye sorular belirdiğinde, hikmet dolu bu özel günlere yüklenecek anlam özetle şu şekilde olmalıdır:
  “Kurban öze dönüş, Allah’a yakınlaşma, nimete şükür ve yaradana koşulsuz gönülden teslim olmanın bir nevi adıdır denebilir.”

  Kurban Bayramı gibi günlerin toplumsal kaynaşmaya olan etkisi ise ayrıca değerlendirilmesi gereken önemli bir konu başlığıdır. Allah için Kurban kesilmesinin ana öğesi; Aşktır, adanmaktır, öze dönüştür ve nihai hedefte bedel ödemektir. Bu durumu Kuran’da anlatılan Peygamberlerin hayatında görmek mümkündür. Anlatmaya Hazreti Adem’den başlıyalım.

  Hazreti Adem, çocukları Hâbil ve Kâbil’den yaradan için kurban adamalarını istemiş. Kabul edilir umudu ile Hâbil ve Kâbil, Allah’a farklı şekillerde kurban adadılar. Hâbil´in kurbanı kabul edilmiş, Kâbil´in kurbanı ise Allah celle celalu tarafından kabul görmemişti. Çünkü Hâbil´in adamış olduğu kurban da; Aşk, sevgi, halis niyet ve adanmışlık vardı. Kâbil´in Allaha layık gördüğü kurban´da ise, samimiyetten uzak, yalana dayalı tamamen aldatmaya dönük bir sevgi söz konusuydu.

  Hazreti Ademin çocuklarıyla olan diyaloğu kuran’da şu şekilde anlatılır.

  “Onlara Âdemin iki oğlunun haberini gerçek olarak oku: Hani her biri, birer kurban sunmuşlardı, kurban birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen kabul edilene, seni öldüreceğim demişti. O’da, Allâh, sadece korunanlardan ibadet kabul eder dedi.” (Maide Suresi, 27)

  Kurban bayramı denince akla ilk gelmesi gereken, örnek şahsiyetlerden biri de hiç kuşkusuz Hazreti İbrahim’dir. Alemlerin Rabbi, çocuk özlemiyle yanıp tutuşan İbrahim Peygambere 86 yaşında bir erkek çocuk nasip etmişti. O, şanı yüce peygamber zor bir imtihana tabi tutulmuş. Biricik İsmail´ini Allah için kurban edilmesi Rabbi tarafından istenmişti. Şeytan, Hazreti İbrahim eşi Hacer ve kurban edilecek İsmail´i ne yapıp ettiyse inandıkları yoldan döndüremedi. Kurban edilmesi İstenen İbrahim ve Hacerin ciğer paresi İsmail de olsa, Hazreti İbrahim’in Allah’a olan teslimiyet ve bağlılığı şeytanı çileden çıkarmaya yetmişti. Allah’a olan aşk, ancak bu kadar güzel yaşanılarak ortaya konabilinirdi. Allaha teslim olmuş 3 güzide şahsiyet, öyle bir teslimiyet örneği gösterdiler ki, Kuran onları tüm insanlığa birer örnek olarak anlatmayı seçmiştir.

  “İbrâhim dedi ki: Ben, Rabbimin gitmemi emrettiği yere doğru gidiyorum, O elbet bana yol gösterecektir. Ya Rabbi, salih evlatlar lütfet bana. Biz de ona aklı başında bir oğul müjdeledik.”

  “Çocuk büyüyüp yanında koşacak çağa erişince bir gün ona: Evladım dedi, ben rüyamda seni kurban etmeye giriştiğimi gördüm. Nasıl yaparız bu işi, sen ne dersin bu duruma?
  Oğlu, babacığım! Hiç düşünüp çekinme Allah tarafından sana ne emrediliyorsa onu yap. Allah´ın izniyle benim de sabırlı, dayanıklı biri olduğumu göreceksin dedi.” (Saffat Suresi, 99-102)

  “İkisi de bu şekilde teslim olduklarında, İbrahim İsmaili tuttu ve şakağı üzerinde yere yatırdı. Biz ona şöyle seslendik: Ey İbrahim! Gerçekten rüyayı doğruladın. İşte biz iyileri böyle mükâfatlandırırız. Şüphesiz bu apaçık kesin olan çetin bir imtihandı. Ona büyük bir kurbanlık fidye verdik.” (Saffat Suresi, 103-107)

  Peygamberlerin sonuncusu efendimiz (sav), Hazreti Adem’den beri süre gelen kurban ibadetini devam ettirmiş ümmetine de tavsiye etmiştir. İnsanlığın varoluşu kadar eski olan kurban kesimi, Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan her ibadette olduğu gibi pekçok hikmetleri barındırmaktadır. Allah için adanan Kurbanı, sadece bir hayvanın kesiminden ibaret olarak düşünürsek ilahi mesajı ıskalamış ve anlamamışız demektir.

  Kurban Bayramı; Her şeyden önce Allah katında değeri çok yüksek bir ibadet türüdür. Sosyal adaletin sağlanmasında, toplumsal barışın temininde, bu günler bir fırsat olarak görülmelidir. Yer yüzünün farklı coğrafyalarında yaşayan: İslamın mesajından uzak milyonlarca İnsan, kurban bayramı gibi günler vesile edilerek kura’nın mesajı pekala bu insanlara ulaştırılabilinir.

  Konumuz olan; Kurban ibadetinin asıl amacına dönecek olursak: Rabbimiz, bu ibadet ile varılmak istenen hedefi şu şekilde ortaya koymaktadır.

  “Onların ne etleri Allah´a ulaşır ne de kanları. Fakat O´na ulaşan, yalnızca sizin iyi niyet ve samimiyetinizdir. İşte bu amaçla onları sizin yararınıza sunuyoruz ki, O´nun sizi doğru yola iletmesine karşılık, Allah’ın şanını yüceltip tekbir getiresiniz diye. Öyleyse güzel davrananları müjdele.” Hac suresi, 37.

  ALLAHIM, BU KURBAN BAYRAMININ TÜM İSLAM ALEMİNE HUZUR, BARIŞ ve ESENLİKLER GETİRMESİNİ DİLİYORUZ. SEN DUALARIMIZI KABUL BUYUR. AÇILAN ELLERİMİZİ BOŞA ÇEVİRME. Amin

  Selam ve Duayla

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.