Son Dakika Yeni
  • 20:21 Alman gazetesi FETÖ için uyardı Almanya'nın saygın gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'ta yer alan haberde, ülkede kök salmaya başlayan ve tehlikeli hale gelen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "karanlık yapısı" ile ilgili uyarıda bulunuldu. Alman avukat Christian Rumpf, FETÖ'nün İlluminati tarikatından daha tehlikeli olduğunu söyledi....
  • 16:50 Türkiye'nin savaş gücü Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİLGEM Projesinin 5'inci gemisi olan İstanbul (F-515) Fırkateyni'nin Denize İniş Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke içinde yer alıyoruz." dedi....
  • 21:44 Nükleer anlaşmaya varıldı BM, Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nın (TPNW) yürürlüğe girdiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, nükleer silahları yasaklayan ilk uluslararası antlaşmanın bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini söyledi. Nükleer silah sahibi ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Çin, Fransa, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore ve İsrail ise anlaşmayı imzalamadı....
  • 14:43 Müslüman olmama tepkiler Salim Öztoksoy, Ben 37 yaşımda Müslüman oldum. O yaşıma kadar üç ayrı dilde yüzlerce kitap okumuş olmama rağmen bir kere olsun Kur'an'ı okumayı akıl edememiştim. Ve Rabbim bana İslam karşıtı kitap okurken iman etmemi nasip etti. Ayette yazdığı gibi, "...kimseyi hor görmeyin belki Allah onlara hidayet nasip eder de onlar sizden daha iyi Müslümanlar olurlar... Eğer Allah bizi doğru yola sevk etmeseydi belki biz onlardan daha azgın olurduk."...
  • 02:54 Mekanın cennet olsun Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat etti....
  • 18:28 9 milyon insan pandemi nedeniyle borçlandı İngiltere'de yaklaşık 9 milyon kişi, Kovid-19 salgınının ekonomik etkileri nedeniyle borçlanmak zorunda kaldı. Konuyu değerlendiren ONS Analisti Vassilev, ülkede hane halkları arasındaki gelir farkının büyümeye devam ettiğini belirtti....
  • 18:14 Pakistan, BM'den yardım istedi Pakistan, 2019’dan beri Hindistan’da tutuklu bulunan ve sağlık problemleriyle mücadele veren Cammu Keşmir Kurtuluş Cephesi lideri Yasin Malik’in serbest bırakılması için Antonio Guterres’in girişimlerde bulunması talebinde bulundu....
  • 12:54 Bolivya'dan İsrail'e tepki Bolivya Devlet Başkan Yardımcısı David Choquehuanca, yayımladığı Filistin'e destek mesajında, "Siyonist rejimin sivillere, kadınlara ve çocuklara karşı işlediği suçlar unutulmamalı, aksine emsal teşkil edecek şekilde yargılanmalıdır." dedi....

İRAN ERMENİSTAN'A YARDIM EDİYOR MU?

İRAN ERMENİSTAN'A YARDIM EDİYOR MU?
Nejdet Demirel

İran güvenlik güçleri : İran şehirlerinde, Pkk ve Ermeni çeteleri tarafından yapılan gösterilere ses çıkarmadığı gibi onları kollayıp gözetmektedir. Aynı İranlı güvenlik güçleri, Karabağ için destek gösterisi yapan Azeri Türkleri'ni acımasız bir şekilde coplamış gösteriye katılan bir çok kişi tutuklanarak darp edilmiştir.

YAZININ SESLİ ANLATIMI 

SSCB'nin dağılması ile sonuçlanan süreçte Azerbaycan halkı 1991'de bağımsızlığını ilan etti. Binlerce Azeri Türkünün ölümü ile sonuçlanan bağımsızlık kararı kolay olmadı, Azeriler binlerce evladını toprağa vermek zorunda kaldı. Ermenistan kendi lehine oluşan siyasi konjonktürü ve Rusya’nın desteğini arkasına alarak Azerbaycan'ın %21'ne tekabül eden Dağlık Karabağ'ı 1994'te tamamen işgal etti. Erivan yönetimi bununla da yetinmeyerek defalarca Azerbaycan topraklarına saldırı düzenleyip bir çok Azeri sivil ve askerin ölümüne sebep oldu. Karabağ işgalı Azerbaycan'ın zayıf askeri gücü ve Rusya dahil batılı devletlerin Ermenistan'a dolaylı desteği sonucu, işgalin 30 yıla yakın sürmesine sebep oldu. 

27 Eylül 2020 Pazar sabahı Ermenistan Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçleri Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatarak Ermenistan'a savaş ilan etti. Bu yazı kaleme alındığı tarih itibariyle Azerbaycan ordusu işgal edilmiş 12 bölgeyi geri almayı başarmıştır. İki ülke arasında şiddetli çatışmalar halen devam ediyor. 

Türkiye Azerbaycan'a koşulsuz her türlü desteği verirken, İran’ın müslüman Azerilere karşı Ermenistan'a destek olmaya çalışması, İran’ı tartışmaların odağı haline getirmiştir. Her ne kadar İranlı yetkililer bunu inkar etselerde artık mızrak çuvala sığmamaktadır. İran'da yaşayan 35 milyona yakın Azeri Türkleri'nin varlığı, İranlı'lı bazı yetkilileri gerçeğin aksine Azerbaycan’ı destekler nitelikte açıklamalar yapmaya mecbur bıraktığı bilinmektedir. Aşağıda vereceğimiz İranlı yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, İran'ın Ermenistan'a verdiği desteği açıkça ortaya koymaktadır. 

. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan: İran’a Karabağ tutumundan dolayı minnettarız diye teşekkür etmişti. 
. İran bölge uzmanlarından biri olan "Cehanbehş İzedi" İran devletine ait bir TV kanalında, Kasım Süleymani ile ilgili katıldığı bir programda, Kasım Süleymani’nin Karabağ Savaşı sırasında Ermenilere yardım ettiğini anlattı. "İzedi" bu çabaların İran’ın lehine olduğunu ve Pan Türkizm’in yayılmasını engellediğini belirtti.
.  İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti Vali Yardımcısı "Aliyar Rastgu" 29 Eylül'de İran'ın resmi ajansı IRNA'ya yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın Rusya'dan satın aldığı Kamaz kamyonlarının İran sınırından Ermenistan'a geçtiğini doğruladı. 
. İran'ın Devrim Muhafızları Ordusuna bağlılığıyla bilinen "Cevan gazetesi" Karabağ'da yaşanan çatışmalarla ilgili Türkiye'nin Azerbaycan'a yaptığı yardımı eleştirerek Türkiye’yi suçladı.
. İranlı siyasetçi Ali Mutahhari: Karabağ konusunda etnik kaygılarla Ermenistan tarafını tutmamalıyız diye açıklama yaptı.

İran’da "Ali Hamaney'in" başında bulunduğu devrim muhafızlarına yakınlığı ile bilinen pekçok medya organı, İranlı yöneticilerin Azerbaycan'la alakalı olumlu söyleminin aksine Erivan yönetimine açıktan destek verildiği ve Azerbaycan'a yardım ettiği için Türkiye’nin acımasızca eleştirildiği haberleri görmek pekala mümkün. İran rejimi, kirli yalan üzerine kurulu bir siyaset izlemeyi ısrarla sürdürmektedir. 
İran güvenlik güçleri :
İran şehirlerinde, Pkk ve Ermeni çeteleri tarafından yapılan gösterilere ses çıkarmadığı gibi onları kollayıp gözetmektedir. Aynı İranlı güvenlik güçleri, Karabağ için destek gösterisi yapan Azeri Türkleri'ni acımasız bir şekilde coplamış gösteriye katılan bir çok kişi tutuklanarak darp edilmiştir.

İran resmi makamları ne kadar farkında bilemiyorum. İran’ın yıllardır Ermenistan'a verdiği destek vede Azeri Türkleri'ne karşı ortaya konan ırkçılık söylemi, Azeri Türkleri arasında milliyetçilik duygularını kabartmış ve bu durum Azeri Türkleri'nin İran devletinden uzaklaşmasına zemin hazırlamıştır. İran rejimine bağlılığı ile bilinen Azeri şii din adamları arasında dahi merkezi otoriteye karşı büyük kopuş ve öfkenin varlığından söz edebiliriz. İran Ermenistan ile olan sınır kapısını kapatmaması, İran rejiminin samimiyetsiz olduğunun en büyük işaretidir. Dolayısıyla İran devleti tarafından Azerilere karşı Hristiyan Ermenistan'a verilen destek artık inkar edilemiyecek bir boyuta ulaşmıştır. İran’ın etnisite üzerine kurmaya çalıştığı ötekileştirici siyaset dili mutlaka İran iç kamoyunda bir yansıması olacaktır. Bu konuyu başka bir yazıda ele alacağız. 

İran rejiminin Ermenistan ile olan ilişkisi ve onlara verilen desteği, en iyi anlatan İran'da yapılmış bir anket sonucunu örnek verebiliriz. 

Asr-ı İran gazetesinin yaptığı anket :
Katılımcı sayısı : 27500  
Ankete katılanlara yöneltilen sorular : "İran, Azerbaycan ile Ermenistan arasında cereyan eden savaşta ne yapmalı?" 
-Azerbaycan’ı desteklemeli %16.04
-Ermenistan’ı desteklemeli %44.93
-Tarafsız kalmalı %39.04 
"Toprakları işgal edilerek, binlerce vatandaşı katledilmiş türlü işkencelere maruz bırakılmış Azerbaycan halkının, vatanını kurtarmak için Ermenistan ile olan savaşında, aynı din ve mezhebe sahip İran yönetiminin takındığı tavır içler acısıdır."
İran devleti tarafından yönlendirilen İran halkının anket için verdiği cevap sanırım daha fazla lafa gerek bırakmıyor.. 

"Allahım zulmetmekten ve zulme uğramaktan sana sığınırız."

Selam ve Duayla

Yorumlar


MUHSİN YAZICIOĞLU\'NU KİM ÖLDÜRDÜ?

  -    03 January 2021

ERDOĞAN\'IN LİDERLİĞİ

  -    20 December 2020

EVLİ ÇİFTLER NEDEN BOŞANIYOR

  -    22 November 2020

DOLAR NEDEN ARTIYOR?

  -    07 November 2020
Yazarın Diğer Makaleleri